Після армії ізраїльтяни отримують соціальні пільги, держава оплачує їхнє навчання у вищих навчальних закладах, надає спеціальні програми і можливості для розвитку, суспільство сприяє кар'єрному росту. Люди поганої думки про тих, хто не служив. Про це розповів Gazeta.ua колишній ізраїльський військовий Авіонам Шалом.
Як будувати країну з такими різними людьми? Армія - це можливість поставити усіх в однакові умови, навчити діяти разом, робити однакові речі і сформувати спільну культуру. Якщо в у дитинстві людина не пила чорної ізраїльської кави, бо вважала її несмачною і гіркою, то після армії починала її любити.
Ізраїльтяни приділяють чимало уваги історичним подіям у сім'ї та школі. Окремо досліджують свою ідентичність у мехінах— річних лідерських програмах для випускників шкіл перед обов'язковою службою в армії.
Мехіни - своєрідні лабораторії дорослішання. Молодь вивчає тут історію, традиції, державознавство, займається спортом, запускає соціальні проєкти, формує національну свідомість та лідерство.
Мехін в Ізраїлі близько 60. Діють понад 20 років. Перша лідерська програма була створена в середині 90-х під час політичної кризи як інструмент об'єднання та мобілізації молоді"
Авіонамом раніше працював наставником у мехіні.
"Мехіни — важливий етап в системі освіти Ізраїлю. Молодь вмотивована тут навчатися. Конкурс на вступ інколи перевищує конкуренцію в престижні університети. Тут підлітки починають краще зрозуміти себе та країну, цінувати приналежність до народу та відповідальність за майбутнє держави. Служба в армії стає усвідомленішою.
Майже 90 % випускників мехін посідають високі посади в Збройних силах Ізраїлю та державних органах".
Аналогом ізраїльських мехін в Україні є Українська академія лідерства. Осередки Академії діють у Києві, Львові, Харкові, Миколаєві та Маріуполі. Щороку студенти Української академії лідерства їздять в експедицію до Ізраїлю, аби переймати досвід в безпеці та обороні, державотворенні та підприємництві.
"У школі, де я викладаю, - каже Авіонамом,- є два солдати, які проводять час з нами весь рік і допомагають підліткам обрати армійську службу.
На ізраїльському телебаченні значна частина програм та серіалів присвячена військовій сфері. Про це і більшість сучасних ізраїльських стрічок, про які дізнався світ. Зокрема, серіал "Fauda" про секретну службу став популярним на Netflix.
На ізраїльському телебаченні значна частина програм та серіалів присвячені військовій сфері
"Operation Grandma" — смішний фільм. Його бачили усі по декілька разів. Ми можемо повторити напам'ять звідти цілі фрази. Ізраїльський центр для призовників Мейтав у медіа розповідає про різні військові сили, аби показати молоді, що на них чекає. Окрім того, останнім часом службу в армії рекламують, попри те, що вона обов'язкова. І там детально розказують про напрямки, в яких людина може служити.
Світ стає індивідуалістичнішим. Люди передусім дбають про себе і про те, як армія може вдосконалити їхнє персональне життя.
Армія для мене - не лише служба заради держави. Це місце для внутрішньої трансформації. Основні навички, які здобув в армії, не дисципліна чи загартований характер.
Ізраїльська армія креативна. Коли організовуєш операцію, вороги знають, що ти збираєшся робити. Тому маєш думати поза рамками, на крок вперед. Я використовую це у школі, бо прогнозую, яка буде реакція учня на матеріал і що я робитиму з цією реакцією.
Однак в Ізраїлі, як і в усьому світі є проблема із уникненням служби. Це невеликий відсоток, бо армія досі залишається для молоді привабливою. Коли ти закінчуєш службу, то отримуєш гроші, звання, з тебе частково знімають податки.
Більшість парламентарів та міністрів у країні - колишні військові".
Коментарі