Першим лауреатом Нобелівської премії з літератури став французський поет, есеїст та мистецтвознавець Франсуа Сюллі-Прюдом, Церемонія нагородження відбулася 10 грудня 1901 року у столиці Швеції Стокгольмі. На українську вірші Сюллі-Прюдома перекладали Микола Вороний, Михайло Драй-Хмара.
Український письменник Юрій Вінничук назвав французів Сюллі-Прюдома та Фредеріка Містраля останніми поетами-лауреатами, які творили класичним стилем. Усі наступні дотримувалися верлібру та білого вірша.
Серед відзначених Нобелівським комітетом літераторів домінує англійська. Російськомовних авторів шість - Світлана Алексієвич, Олександр Солженіцин, Михайло Шолохов, Борис Пастернак та Іван Бунін.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Казка про вареники стала українським бестселером
Серед лауреатів не було українців.
"Ніхто з наших письменників поки що не зможе отримати премію з дуже простої, але поважної причини – жодного не перекладено на таку кількість мов, на яку було перекладено попередніх лауреатів", - продовжує Юрій Винничук.
Білоруська письменниця Світлана Алексієвич Україну називає своєю другою батьківщиною, вона народилася у Івано-Франківську. У її романі "Чорнобильська молитва" зібрані спогади очевидців трагедії.
Більшість книг Алексієвич виходить у Європі. "Зараз в Росії не так багато читають серйозної літератури", - відзначила вона в одному з інтерв'ю. На перших прес-конференціях після нагородження заявляла, що "Крим і Донецьк - це окупація". Після цього втратила багато хороших друзів з Росії".
Минулого року Алексієвич відвідала Україну, щоб презентувати переклади своїх книг українською. Каже, що головна думка її творів, що будь-яка війна - це убивство.
1966 року премію з літератури отримав ізраїльтянин Шмуель Йосиф Халеві Аґнон, який народився в галицькому місті Бучач . Його найвідоміші романи - "Весільний балдахін" і "Нічний гість". Премію він отримав за "за глибоко оригінальну й майстерну прозу за мотивами життя єврейського народу".
В літературній номінації було два випадки відмов від премії. У 1958 році росіянин Борис Пастернак та француз Жан-Поль Сартр у 1964 році не захотіли отримати відзнаку.
Список претендентів тримають у секреті, його оприлюднюють за 50 років після нагородження. Переможця обирає Нобелівський комітет з 4-5 осіб вибраних з числа членів Шведської Академії. Лауреат отримує 10 млн шведських крон, це приблизно 24 млн. грн.
Коментарі
2