Стартував документальний серіал "Спалах" про нову українську культуру та її сучасних героїв. Проєкт виходить на YouTube-каналі онлайн-журналу "Слух".
Перша серія присвячена новому українському фолку. У центрі стрічки - театральний режисер Владислав Троїцький і гурт "ДахаБраха", Олег Скрипка, Аліна Паш, лідерка колективу ONUKA Ната Жижченко, Юлія Юріна з гурту YUKO, дослідник історії вітчизняної музики та феномену "вусатого фанку" Віталій Бардецький, майстер народних інструментів Михайло Тафійчук.
"Український фольк пройшов довгий шлях на велику сцену. Сотні років він існував у селах, де пісні, знання про народний вокал і виготовлення народних інструментів передавалися з покоління в покоління. "Вусатий фанк", пісня та фестиваль "Червона рута", фестиваль "Країна мрій" та Революція гідності назавжди змінили ставлення до українського фольку, який став основою сучасної української музики", - йдеться в описі відео.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Український серіал уперше покажуть у кінотеатрах
"Ось вам документальне кіно про те, що не вбив ані Голодомор, ані радянський культ шароварщини, ані експансія поп-продукту з екс-метрополії. Про те, що зберегли і що вибухає новим світлом у піснях нинішніх поколінь. Про український фолк. Подяка всім, хто створював ці 40 хвилин радості", - пише музичний критик Ігор Панасов на своїй сторінці у Facebook.
Усього заплановано 10 серій. Кожна з них розкриває теми від феномену вітчизняної поп-музики та кліпмейкінгу до кіно, комедії, стріт-арту та локальних брендів одягу. Мета серіалу - показати, що зараз в Україні триває процес формування національної ідентичності, а нова культура існує та стрімко розвивається.
Робота над проєктом "Спалах" тривала протягом майже всього 2020 року за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку. Для проєкту відзняли понад 100 інтерв'ю.
"Я вірю, що культура - вона як вірус. Їй потрібні сприятливі умови і вона сама виросте, ніяка допомога зі сторони не потрібна, - каже Максим Сердюк, головний редактор медіа "Слух", продюсер і співавтор серіалу. - Ми помітили, що в українській музиці кожні 4–5 років відбуваються спалахи - з'являються нові імена та віяння, старі відходять на другий план. Пізніше ми почали досліджувати і знаходити схожі спалахи в інших сферах культури. Завжди виникають під час і після криз. Коли сьогоднішня закінчиться, можемо очікувати новий культурний спалах. А ми підготуємо для нього ґрунт".
Коментарі