Сьогодні, 13 лютого, у Львівському муніципальному мистецькому центрі повідомили про напад радикалів. До галереї зайшли невідомі у масках, які влаштували акцію протесту на виставку художника-анархіста Давида Чичкана "Стрічки та трикутники". Серія графічних робіт стилістично відсилає до політичного плакату кінця ХІХ – першої половини ХХ століть. Художник зображає уявну, альтернативну, втрачену або майбутню Україну, що стає для нього ескапістським притулком в часи неолібералізму та загострення загрози з боку Кремля.
Чичкан нагадує, що на зламі XIX-XX століть серед української громади були поширені ліві ідеї, які привалювали в інтелектуальних колах, а саме — анархізм, есерство, демократичний соціалізм, соціальний лібералізм та соціал-демократизм. Стрічки і трикутники відсилають до модерністських розробок Георгія Нарбута, репрезентують ідею альтернативної та послідовної України, якої прагне автор.
На місці події побував кореспондент Gazeta.ua.
Зранку у галерею зайшло 15 хлопців одягнутих у чорне, розповіла адміністраторка Львівського муніципального мистецького центру Марта Любів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гола дівчина в боксерських рукавицях нокаутувала чоловіка в театрі
"Сьогодні я як і зазвичай прийшла на роботу. Десь о 10.30 прийшла група людей. Я не одразу зрозуміла, що сталося. Попросила їх показати Covid-сертифікати. Одни з їхніх ватажків показав і сказав, що його звати Вадим Рибачук (співзасновник ГО "Львівське ветеранське братерство", - Gazeta.ua). Після чого вони пішли у виставкові зали оглянути виставку. Не знаю з якої вони організації, але це були праворадикально налаштовані молоді люди. Висловлювали своє незадоволення виставкою. Казали, що ми не маємо права пропагувати подібні ліві цінності за гроші платників податків, які вони також виплачують. Звинувачували нас, що ми пропагуємо нетрадиційні цінності", - зазначила адміністратор.
За її словами, жодної шкоди виставці нанесено не було. Однак, невідомі пошкодили вішак, зірвали та забрали ЛГБТ-прапор і погрожували відвідувачу галереї, який намагався знімати те, що відбувалося на телефон.
Коли група осіб пішла, то на прохідній заклеїли афіші виставки Давида Чичкана листівками з надписами "Тут кажуть, що Майдан і антимайдан – це одне і те саме" та "Тут пропагують комунізм за ваші гроші". Також на листівках є QR-код, який переводить на анонімну публікацію "Що не так з Львівським муніципальним центром?".
"Лівий активіст Давид Чічкан відомий в першу чергу тим, що його виставку "Втрачені можливості" в Києві знесли націоналісти і ветерани АТО. В своїх роботах Давид Чічкан прирівнював українських солдат до проросійських бойовиків, а українських націоналістів - до нацистів і російських шовіністів. Практично вся "творчість" Чічкана - це пропагаданда його ультралівих поглядів, -сказано у публікації.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пафосні подарунки, які "надихали" Пшонку та Януковича - відкрили виставку пропаганди СРСР
"У Львові Давид Чічкан дебютує з іншою виставкою "Стрічки та трикутники". В ній розказується про Україну, яка повинна бути не тільки незалежна, але і чомусь феміністична і соціалістична. Під час презентації автор розказує, що "соціалізм - невід'ємна частина українства", а Богдан Хмельницький був "антиукраїнцем". Виникає питання, чому за гроші львівських платників податків в "мистецькому центрі" проводиться політична пропаганда лівих поглядів, і популяризується людина, причетна до очорнення Майдану і української армії?", - додають активісти.
Директорка Львівського муніципального мистецького центру Ляна Мицько повідомила у Facebook, що поліція по сьогоднішніх подіях у галереї відкрила кримінальну справу за статтею хуліганство. Виставка буде демонструватися далі.
"Львівський муніципальний мистецький центр і його працівники та працівниці проти використання фізичного та морального насилля, особливо у вирішенні ідеологічних упереджень. Якщо ви вважаєте себе достойними людьми – попрошу вас вибачитися перед Мартою, яку ви налякали вранці своїм візитом", - написала вона.
Давид Чичкан — сучасний український художник, який розвиває критичний напрямок в мистецтві, перетворюючи власну художню практику на інструмент трансформації суспільства. Працює з такими медіа як графіка, живопис, стріт-арт та перформанс.
У новому проекті "Стрічки та трикутники" розмірковує про українську ідею та українську ідентичність. Вважає, що на відміну від Української Народної Республіки (1917-1921 рр.) сучасна Україна культурно, соціально і політично не відповідає українській ідеї, адже її генезу було порушено. В часи, коли Україна вчергове для своєї історії опинилася під загрозою імперської окупації з російського боку, художник запрошує глядачів разом поміркувати над наповненням української ідеї, та представляє власне уявлення про те, що є українство.
Ключові візуальні образи нової графічної серії Давида Чичкана — це стрічки та трикутники, кольори яких несуть символічне значення. Жовто-блакить національного прапора художник доповнює фіолетовим — кольором фемінізму та культурного прогресизму, чорним — кольором анархізму та децентралізації, та червоним — кольором неавторитарних соціалістів та прямої демократії.
Коментарі