У столичному кінотеатрі "Київ" триває виставка фотографій Лейли Александер-Гаррет "Андрій Тарковський. Фотохроніка "Жертвоприношення". Світлини зі зйомок останнього фільму відомого кінорежисера демонструють в рамках кінофестивалю "Молодість".
"Жертвоприношення" Тарковський відзняв навесні та влітку 1985-го року на шведському острові Готланд та у Стокгольмі. Александер-Гаррет була перекладачкою режисера у його роботі із тамтешньою знімальною групою.
"Цей фільм майже ніде не показують. Це трагедія для Тарковскього. Я, як його промовець, написала книгу "Андрій Тарковський – збирач снів". Зараз вийшов фотоальбом "Андрій Тарковський. Фотохроніка "Жертвоприношення". Тому що це останній фільм Тарковського, його заповіт. Він казав: "Цього фільму я дуже боюся. Моє життя якимось дивним містичним чином пов'язане із ним". Тарковський не повернувся на батьківщину не тому, що не хотів. Трапилася трагедія. У "Жертвоприношенні" головний герой спалює свій будинок, спалює усі кінці. Ось що трапилося з Тарковським", - розповіла вона.
За сюжетом стрічки родина, яка мешкає усамітнено, переживає розпач через початок атомної війни. Головний герой, чоловік та батько двох дітей Александер звертається до Бога і присягається принести у жертву свій дім заради порятунку сім'ї та "усіх, хто вірить в тебе і не вірить". У фіналі фільму він спалює власний будинок.
"Цей фільм дуже складно вибити із шведів. Це такі бюрократи там сидять. Ви знаєте у бюрократів дуже маленька голова і велика дупа, вибачте. Я дуже рада, що фестиваль "Молодість" отримав цей фільм. Знаю, як це складно. Ви побачите цей фільм на плівці – це чудо. Це те, що Тарковський знімав. Фільм складний для сприйняття. Один студент сказав мені на фестивалі в Іваново, що Тарковський для нього "людина, яка змушує тебе думати", - зазначила Лейла Александер-Гаррет.
Показ фільму "Жертвоприношення" на Каннському кінофестивалі в перших числах травня 1986-го року співпав із Чорнобильською катастрофою. Тоді стрічка здобула "гран-прі" фестивалю.
"Тарковський сам був шокований. Вся преса писала: Тарковський – пророк. Як він міг це передбачити? Як це можливо? У Швеції тоді було дуже страшно. Хмари принесли до нас радіоактивний пил. Швеція просто боялася. Нас вісім мільйонів, чи будемо ми взагалі існувати після цього", - сказала Александер-Гаррет.
Із стрічкою пов'язаний ще один містичний збіг обставин. Тарковський кілька днів шукав місце для зйомок сцени паніки натовпу після атомної катастрофи. Він знайшов тунель, сходи і невелику площу перед ними. На цьому місті і була знята сцена. А через рік там був убитий прем'єр-міністр Швеції Улоф Пальме. Вбивця стояв на тому ж місці, де знаходилась камера під час зйомок.
На 25 жовтня у освітньому центрі "Майстер клас" заплановане відкриття інсталяції "Жертвоприношення" та показ документальної роботи Лейли Александер-Гаррет про зйомки фільму.
Коментарі