Зірковий гість 24 Форуму видавців у Львові французький новеліст-графік Жуль Бержо створює комікси на політичні та соціальні теми, він - один із карикатуристів у скандальному виданні "Шарлі ебдо". Під час форуму зустрівся з шанувальниками і читачами, щоб розповісти про своє покликання і роботу.
"Почав я малювати ще в 5-6 років. Коли мені було 7-8 років, я намалював шкільну газетку. Копіював її у батьків на роботі і продавав своїм однокласникам. Я заробляв 1 франк на газеті і міг купити всі можливі жуйки. А коли став дорослим, треба було набагато більше малювати, писати, видавати, аби вже заробити на стоматолога", ‒ поділився спогадами новеліст з Франції Жуль Бержо.
На зустріч із читачами прийшов з французьким фотографом українського походження Кирилом Горішним, який більше 15 років живе в Україні. За його участі нещодавно видали графічний роман - комікс "Герой поневолі" за повістю Івана Франка.
"У Франції культура коміксів і графічних романів дуже розвинена. Для мене комікс – це цікавий спосіб подати історію та літературу. В Україні цього дуже бракує", - каже Кирило Горішний.
Французи називають мальовані новели або комікси 9-им видом мистецтва, вони займають 12% книжкового ринку країни.
"У Франції комікси дуже популярні, вони видаються мільйонними тиражами, стають сюжетами для мультфільмів, кіно і передач. Наприклад, за моїм коміксом про доісторичну родину "Silex and theCity", яка переживає сучасні проблеми зняли мультфільм. Його показують на французькому телеканалі у прайм тайм. І його дивляться до 2 млн глядачів. Сама книга кілька разів перевидана і має півмільйона примірників", - додає Жуль.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Книга дев'яти дослідниць: українські жінки - не "слабка стать"
Жульєн Бержо народився у 1974 році. Викладав китайську історію в університеті. Почав публікувати свої сатиричні малюнки у пресі, згодом зовсім полишив університетську кар'єру заради малювання. Співпрацював у багатьох відомих друкованих медіа, а з 2001 року доєднався до команди "Шарлі ебдо", де щотижня "нападав на новини", готуючи критичні репортажі.
"Головна моя робота, місія – жартувати. Саме через гумор ми легше сприймаємо важку інформацію. Іронічний погляд дозволяє звільнитися від важких подій, якими наповнене повсякдення. Мій гумор має бути гострим і корозійним, щоб події, які жахають, були не такими важкими і болючими. Я знаю, що для кожного регіону гумор буде різний. Мої жарти, наприклад, добре сприймуть на сході Франції, але не зрозуміють на Сході. У вас може бути так само – що смішне у Львові – не дуже у Рівному, наприклад", - каже Жуль.
Жуль увійшов до світу мальованих історій у 2005 році з альбомом "Треба вбити Жозе Бове", в якому висміяв альтерглобалістів. У 2008 році на головному французькому фестивалі коміксів в Ангулемі він отримав премію імені Рене Госінні. Два томи "Планети мудреців", створеної у співавторстві з Шарлем Пепеном, були продані вражаючим накладом у 150 000 примірників. Неабиякий успіх має його серія "SilexandtheCity", у якій він створив вже 7 альбомів. У листопаді 2016 року Жуль став новим сценаристом альбомів про "Щасливчика Люка", продовжуючи традиції Рене Госінні. Його альбом "Земля обітована" виданий накладом 500 000 примірників.
Коментарі