пʼятниця, 17 липня 2020 21:06

Айзек Стерн із Кременця здобув сім Ґреммі

Айзек Стерн із Кременця здобув сім Ґреммі
Американський скрипаль Айзек Стерн народився 21 липня 1921 року в єврейській родині з Кременця wikipedia.org

18-19 липня в Кременеці на Тернопільщині пройде фестиваль інструментальної та симфонічної музики InStrum Fest Kremenets. Завдяки онлайн-трансляції послухати виступи зможуть всі охочі. Про ідею та програму заходу розповіла ініціаторка фестивалю, консультант з питань розвитку внутрішнього туризму Тетяна Воронова.

Яка концепція фестивалю?

- InStrum Fest - це національний проєкт. Його мета - популяризувати туризм через культуру. Проводимо в унікальних місцинах України, які мало відомі. Щоб привернути до них увагу. Це вже третій фестиваль. В серпні минулого року робили в Заліщиках Тернопільської області. Взимку, 14 лютого, - в Чернівцях. Щоразу обираємо нове місце. І кожен фестиваль має свою регіональну специфіку та концепцію. В Заліщиках була фотовиставка, присвячена місту, екскурсії, кінопокази. Виступали піаніст Євген Хмара, гурт Rockoko, симфонічний рок-оркестр Brevis. Це єдине місто на заході України, яка має лагідний середземноморський клімат. Завдяки тому, що з трьох сторін огорнуте водами Дністра. В Чернівцях фестиваль проходив до Дня закоханих, тому акцентували на романтичній музиці.

Фестиваль в Кременці присвячений 100-річчю з дня народження американського скрипаля Айзека Стерна. Чому обрали саме цього музиканта?

- Музикант єврейського походження Айзек Стерн - всесвітньовідомий та отримав сім премій Греммі. Але мало хто знає, що він народився в Кременці у 1920 році. Також скрипаль був громадським діячем, врятував від знесення концертний зал в Нью-Йорку Карнегі-Хол. В середині 1950-х років будували новий концертний зал, хотіли знищити конкурента. Айзек Стерн зробив там навчальний центр, таким чином пам'ятку не змогли знести. Навпаки, ці події дали поштовх до збільшенню кількості глядачів Карнегі-Холу. Також він підтримував Ізраїль, влаштовував концерти в госпіталях для поранених. У 1991 році під час війни у Перській затоці на концерті в Єрусалимському театрі, коли пролунав сигнал повітряної тривоги, присутні одягли газові маски і продовжували слухати його гру. Оскільки Стерн був скрипалем, акцент на фестивалі ми робимо на струнну музику. Зв'язалися з нащадками Стерна. Його синами-диригентами в Америці. Вони знають про наш фестиваль, підтримують його, і будуть дивитися онлайн.

Хто з музикантів виступатиме на InStrum Fest?

- Ми поєднуємо відомих виконавців і талановиту молодь. Виступить знаний український скрипаль Олександр Божик. Він увійшов до Книги рекордів України за гру на чотирьох скрипках одночасно, був суперфіналістом програми "Україна має талант". На фестивалі представить програму з дружиною піаністкою. Також буде Dz'ob з Дніпра - унікальний для Європи формат, який поєднує інструментальну та електронну музику.

Зібрали молодих музикантів, які народилися чи вчилися в Кременці. Гратимуть зі своїми колективами. Клавесиністка Ганна Іванюшенко, яка зараз проживає у Львові, приїде з флейтисткою Наталією Павлів та скрипалем Андрієм Кушніром. Скрипалька Наталія Житницька, яка закінчила Кременецьку школу мистецтв, виступатиме з київським віолончелістом Арсенієм Ставицьким та луганською скрипалькою Лолітою Меленчук. Музиканти зберуться у нас з різних регіонів України.

Основна музична програма проходитиме ввечері на Замковій горі, яка є візитівкою Кременця.

Денна програма фестивалю включає поетичні виступи, майстер-класи, зустріч дітей зі скрипалем Олександром Божиком та читання трагедії поляка Юліуша Словацького "Балладина" у виконанні молодих чернівецьких поетів. Його сім'я родом також з Кременця, тут похоронена його мати, є музей. У Польщі цей автор шанується як Тарас Шевченко в Україні.

В Кременці був спалах коронавірусу ще в червні, за період до 9 липня зафіксований лише один новий випадок зараження. Тому ми все ж таки вирішили провести фестиваль. Але переважно в природних локаціях, просто неба. Щоб показати, що варто і можливо робити такі події. Дати шанс музикантам виступати сьогодні дуже важливо. В рамках фестивалю влаштовуємо екскурсії. Одна з них - по Кременецькому ботанічному саду. Саме звідси були привезені рослини для ботсаду Фоміна в Києві.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Помер композитор Енніо Морріконе

Яку музику представляєте на фестивалі?

- В перший день звучатиме сучасна музика. Зокрема, Олександр Божик виконає знані хіти в авторському аранжуванні. Таких гуртів як Kazka, Без обмежень, Metallica. Другий день присвячений класичній музиці. В програмі - твори Паганіні, Равеля, Шумена, Бетховена, Лігеті, Шопена, шедеври бароко. І поруч з ними - українських композиторів Жанни Колодуб, Миколи Ластовецького і Михайла Вериковського, який теж родом з Кременця.

Залучаєте до фестивалю місцеві колективи?

- Так, у нас виступатиме Кременецький камерний оркестр. Виконуватиме світові хіти. Місто розвивається, має культурний потенціал. Тут є власні дитячий, симфонічний, камерний оркестри. Але водночас з 2008 року музична школа міста знаходиться на ремонті. Це соромно, майбутні музиканти вимушені вчитися в інших приміщеннях. На фестивалі ми хочемо привернути увагу до цієї проблеми. І збираємо кошти на ремонт школи, щоб прискорити цей процес.

Національна філармонія України виходить із карантину.З 6 по 26 серпня в Колонному залі філармонії відбудеться фестиваль "Літні музичні промені", а це – 10 концертів класики XVIII, XIX та XX століть. В програмі фестивалю - найпопулярніші фрагменти із опер італійських та французьких композиторів ХІХ та початку ХХ століть, джазові хіти, серенади, твори австрійських композиторів-класиків XVIII та ХІХ століть, вечір гітарної музики, "Пори року" Антоніо Вівальді, Йозефа Гайдна, Петра Чайковського.

Зараз ви читаєте новину «Айзек Стерн із Кременця здобув сім Ґреммі». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі