Ставлення українців до Митного союзу і Європейського — майже однакове. Та невелика перевага завжди на боці Європи, — каже директор соціологічної служби "Український барометр" 60-річний Віктор Небоженко.
—?Торік ми проводили дослідження, яке показало: у будь-якій інтеграції українці готові бачити лише позитиви, але не обов'язки, — продовжує соціолог. — Суспільство не до кінця розуміє складності вибору. Але ж він завжди несе і втрати, і здобутки одночасно.
Таке співвідношення сил триватиме, можливо, років зо п'ять. Якщо до 2015-го від підписання Угоди про асоціацію буде покращення, то кількість прихильників євроінтеграції збільшиться. Але соціологи називають це не суспільною думкою, а суспільним настроєм. Сьогодні він схиляється до ЄС, однак це ще не особиста політична оцінка людей. Потрібен час, щоб вони усвідомили переваги та недоліки і європейського вибору, і Митного союзу.
Чи є такий розподіл майже навпіл початком розколу країни?
—?Сподіваюся, населення Східної України нормально сприйме євроінтеграцію, а люди в західних областях спокійно ставитимуться до її автора. Бо все, чого ждали од Ющенка, робить Янукович.
Варто виносити на референдум питання геополітичного вибору?
—?Ні. У нас слабка країна, і постане питання про місцеві референдуми. Якщо їх проведуть, це миттєво позначиться на карті України. Населення так електризоване, що навіть місцевий референдум викличе жорсткі конфлікти й відлуння по всій державі. Ми не готові до цього. Влада має вирішувати такі питання і брати відповідальність на себе. А справа суспільства — критикувати.
Коментарі
46