Нова воєнна доктрина визначає позаблоковий статус України й відмову від членства в Північноатлантичному альянсі (НАТО). Крім незадовільного стану Збройних сил і проявів сепаратизму, загрозами безпеці держави вважають втручання у внутрішні справи за допомогою інформаційного впливу, економічного тиску, фінансової та моральної підтримки окремих політичних сил, неурядових організацій, чия діяльність спрямована на дискредитацію влади.
— Україна не повинна бути позаблоковою державою. За умов без'ядерного статусу наша обороноздатність залишається головною проблемою, — зауважує колишній начальник Генштабу ЗС України, генерал-полковник Анатолій Лопата, 71 рік. — Якби держава була дуже багата і закуповувала найсучаснішу техніку, то ми могли б самотужки впоратися з оборонними завданнями. А нам військових сил не вистачає, треба кооперуватися хоч із кимось. Із яким оборонним блоком — НАТО чи з якоюсь пострадянською державою, — треба було давно визначитися політично.
Ми надто ласий шматок для сильніших країн. Чимало економічних і політичних загроз впливають на нашу долю. Я не виключаю територію України із зони можливого зазіхання сусідів. Така ситуація буде ще багато років.
Воєнна доктрина — це сконцентрований погляд держави на її оборонні завдання. Військовики ж від цього документа нічого не очікують. Для офіцерів стратегічна проблема — як за умов недофінансування армії діяти так, щоб її підрозділ, частина чи з'єднання були готові до виконання поставлених завдань. А ці завдання чітко розписані в Конституції — недоторканність кордонів, цілісність території та здатність відбити агресора. Решта — балачки. У Радянському Союзі воєнної доктрини як такої не було. Зате армія — була.
120 000
Стільки українців служитимуть у Збройних силах 2015-го. Скорочення особового складу становитиме 40 тис. осіб. У сухопутних військах служитимуть 57,2 тис. осіб, у повітряних — 42,5 тис., у військово-морських — близько 14 тис., у силах спеціальних операцій — понад 5 тис. Це передбачено у "Концепції подальшого реформування Збройних сил України на період до 2015 року".
Фінансування витрат і підвищення боєздатності армії поступово зростуть з 13,6 млрд грн 2011-го до 21,4 млрд.
Коментарі