пʼятниця, 23 грудня 2005 17:08

Від вступу до СОТ виграє кожен українець

 

Останнім часом багато говорять про переваги та недоліки вступу України до Світової організації торгівлі. Усі прогнози будуються на іноземному досвіді, який не завжди підходить до наших умов. Одне можна сказати точно: пересічні українці від приєднання до СОТ виграють. Адже Україна змушена буде знизити тарифи на імпортні товари, а значить, коштуватимуть вони дешевше.

Скажімо, зараз в Україну завозиться чоловічий костюм, куплений за кордоном за 100 євро. При перетині кордону на нього нараховується мито у розмірі 40% від вартості товару, тобто 40 євро. Після цього із суми 100+40 слід сплатити 20% податку на додану вартість — це ще 28 євро. Таким чином, тільки з митом і ПДВ ціна костюма становитиме 168 євро. А ще ж треба врахувати інші збори, витрати на перевезення. У ціну товару необхідно закласти витрати на оренду приміщення, електроенергію, оплату праці, можливі ризики. У результаті кінцева ціна костюма збільшиться у 3—4 рази й становитиме 300—400 євро. Така ситуація є типовою для більшості товарів, які ввозяться до нас з-за кордону.

Україна знизить тарифи на імпортні товари, а значить, коштуватимуть вони дешевше

Після вступу України до СОТ на нашому ринку буде більше імпортних товарів. Посилиться конкуренція між виробниками. Їм доведеться або зменшувати ціну, або підвищувати якість продукції, або ж пропонувати нові її види. У будь-якому разі, пересічному українцеві це буде вигідно.

Водночас вітчизняні виробники — аграрії, фармацевти, машинобудівники, металурги, хіміки тощо — остерігаються приєднання до СОТ. Їм вигідні нинішні високі імпортні тарифи. Більша конкуренція після вступу може призвести до банкрутства декого з них. Не виступаючи проти СОТ відкрито, вони намагаються лобіювати свої інтереси в різних органах влади. Пристрасті, які вирують у парламенті під час голосування законопроектів, необхідних для вступу до СОТ, частково зумовлені саме цим. Хоча, звісно, політичні партії не афішують своєї зацікавленості і наполягають на загальній неготовності країни до цього кроку.

Протистояння у Верховній Раді зумовлене й іншими причинами. Вступ до СОТ політично невигідний опозиції. Противникам Віктора Ющенка не хотілося б, аби перший реальний прорив в українській зовнішній політиці стався за його президентства. Опозиції також не вигідне падіння споживчих цін напередодні парламентських виборів, бо це зіграє на руку владі.

Існує ще одна причина пристрастей довкола вступу України до СОТ — так званий російський чинник. Він має як економічне, так і політичне забарвлення.

Якщо Росія вступить до Світової організації торгівлі раніше від нас, то Москва може висунути Києву вимоги, які ускладнять наш процес приєднання до СОТ. Також Росія може використати своє членство у СОТ як інструмент для розв'язання проблем у двосторонніх відносинах. Для цього їй досить стати членом робочої групи з питань вступу України.

З іншого боку, якщо Україна вступить в СОТ раніше за Росію, то зможе вимагати від Москви скасування експортного мита на нафту й газ, а також пом'якшення обмежень на імпорт українських продуктів харчування й металу.   

Політичний аспект приєднання України чи Росії до СОТ похідний від економічного: хто з них раніше туди потрапить, той отримає легальний економічний інструмент політичного тиску на сусіда та статус регіонального лідера.

Таким чином, якщо хтось каже, що Україні необов'язково вступати до СОТ швидше за Росію, то або недостатньо володіє проблематикою, або приховано лобіює інтереси Росії.

Зволікання зі вступом може дуже дорого коштувати нашій державі. Для тих, хто переймається захистом вітчизняного товаровиробника, слід нагадати таке.

Опозиції не вигідне падіння споживчих цін напередодні парламентських виборів

Поки Україна залишається поза СОТ, виробники з країн-членів цієї організації опановують нові ринки. Що пізніше наша держава вступить до Світової організації торгівлі, то складніше буде українським виробникам конкурувати за межами нашої країни.

Зволікання із приєднанням до СОТ робить дедалі жорсткішими умови вступу. Адже на багатосторонніх переговорах з'являтимуться нові вимоги. Україна муситиме відповідати їм, а це ускладнюватиме і ще більше відкладатиме членство в СОТ.

Нині понад 90% світової торгівлі товарами і послугами відбувається між країнами–членами СОТ. Усі її члени грають за єдиними правилами. Ті, що грають за іншими, ризикують отримати в результаті лише економічні збитки.

Зараз ви читаєте новину «Від вступу до СОТ виграє кожен українець». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути