Чверть українців вважають, що курс гривні коливався з вини президента Віктора Ющенка. Кожен п"ятий опитаний провину за нестабільний курс гривні покладає на підзвітний главі держави Національний банк. Кабмін вважають крайнім у цій ситуації лише 15,2% українців. Такі дані оприлюднив Інститут Горшеніна.
Основною причиною знецінення гривні українці називають неправильну політику держави. Майже третина опитаних бачать причину стрибків курсу національної валюти в спекуляціях і махінаціях на валютному ринку. Майже чверть — у світовій кризі. Кожен п"ятий респондент вважає, що причиною девальвації гривні є важка ситуація в українській економіці. Стільки ж пов"язують здешевлення гривні з початком передвиборної кампанії.
Політичними причинами пояснюють падіння гривні й експерти. Зокрема, до коливання національної валюти могло призвести втручання глави держави в дії Нацбанку. Головна мета – зганьбити репутацію уряду. За словами першого президента України Леоніда Кравчука, глава держави і голова НБУ Володимир Стельмах грають в одні ворота: вони багато часу проводять за переговорами, про результати яких нікому не повідомляють.
Опонентам Тимошенко не дають спокою її успіхи на економічному терені: дефолта не сталося, пенсії, зарплати, стипендії стабільно виплачують, виконується держбюджет. Навіть за російський газ Україна розплачується вчасно.
— Щоб поглибити кризу, дехто заради крісла готовий валити гривню нижче плінтуса, свідомо руйнуючи стабільність національної валюти, — вважає Леонід Кравчук.
Глава держави і голова НБУ грають в одні ворота
Політичні ревнощі, на його думку, розпалює і факт успішного завершення переговорів українського прем"єра із главою Міжнародного валютного фонду щодо надання Україні кредиту в $16,5 млрд. Опоненти Тимошенко і тут намагаються зганьбити її репутацію, намагаючись звинуватити в нецільовому використанні цих коштів. Насправді ці гроші намагаються привласнити власники банків, на відновлення яких, кредитні кошти і повинні були піти. НБУ грає на руку спекулянтам.
Як було з першим траншем МВФ? Нацбанк обмежив своє втручання у валютний ринок і курс долара піднявся до 8,12 грн, а потім опустився до 7,67. Водночас банк "Надра", який відносять до сфери впливу Дмитра Фірташа, отримав від НБУ нечувану суму допомоги — $7 млрд. Тоді голова комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки й оборони Анатолій Гриценко запитав у Володимира Стельмаха: "Чи правда, що як тільки ці гроші надійшли в банк, 2,8 мільярда опинилися на рахунках деяких донецьких юридичних осіб?" Виявилося, правда.
У цілому економічних причин для падіння курсу національної валюти немає. Про це серед інших експертів говорить і екс-глава НБУ Сергій Тігіпко:
— Усе залежить тільки від професіоналізму Національного банку. Голові Нацбанку має довіряти населення.
А такої довіри, як ми бачимо з результатів соціологічних опитувань, на жаль, немає.
Коментарі