Щонайменше 30 військових і дитина загинули після відновлення воєнного конфлікту між Вірменією й Азербайджаном у Нагірному Карабаху 2 квітня.
Міністерство оборони Азербайджану повідомило — вірмени 130 разів обстрілювали їхні населені пункти за добу. Використовували міномети, гранатомети й великокаліберні кулемети. Також доставили в зону зіткнення ракетні комплекси "Точка" і "Смерч". Вірмени зафіксували 137 обстрілів з азербайджанського боку. Кажуть, на них наступають танки і бронетехніка за підтримки авіації.
У 1920-х Нагірний Карабах увійшов до складу Азербайджану. 94% його населення становили вірмени. 1991-го проголосили незалежність Нагірного Карабаху. Почалося збройне протистояння. Загинули від 30 тис. до 50 тис. людей. Територія вийшла з-під контролю Баку. Азербайджан вважає її окупованою. Від 2014-го в урегулюванні конфлікту бере участь Організація з безпеки та співробітництва у Європі. Азербайджанcький президент Ільхам Алієв каже, мирне вирішення можливе за умови збереження територіальної цілісності його країни.
"Конфлікт зараз не вигідний ні Вірменії, ні Азербайджану. Те, що сталося кілька днів тому, схоже на путінську провокацію проти Азербайджану й Туреччини. Росія давно інтенсивно озброює обидві сторони", — пише у "Фейсбуку" екс-президент Грузії Міхеіл Саакашвілі, 48 років.
— Стабільно високе напруження на карабаському фронті за 21 рік замороження конфлікту врешті мало перерости у щось більше, — говорить 45-річний Сергій Данилов із Центру близькосхідних досліджень. — Певну роль відіграло протистояння Москви й Анкари. Президент Туреччини Ердоган пообіцяв всебічну підтримку Баку. Можна допустити, що Росія спровокувала активізацію вірменських збройних сил на карабаському фронті, щоб показати своє невдоволення зміною курсу Азербайджану. Президент Алієв намагається зміцнити стосунки із Заходом і Туреччиною.
"Головна мета Путіна в Нагірному Карабаху — повторити сирійський трюк, — пише у "Фейсбуку" політолог 63-річний Віктор Небоженко. — Створити конфлікт, а потім добитися участі в мирному врегулюванні. Зараз Кремль спробує шантажувати світове співтовариство тим, що допоможе припинити конфлікт на Кавказі в обмін на зняття санкцій або визнання своєї влади над Кримом і Донбасом. А російська пропаганда отримує новий імпульс для підтримки військового психозу в країні на тлі зростання соціально-економічної кризи і згасання інтересу росіян до Донбасу й Сирії. Крім того, Захід розгорнув антикорупційну кампанію проти Путіна та його оточення. На цьому тлі Кремлю вигідне загострення конфлікту. Для України це може дати черговий перепочинок у війні з Росією. Москві важко буде подужати одразу всі воєнні конфлікти — в Україні, Сирії та Нагірному Карабаху".
Коментарі