середа, 25 жовтня 2006 18:15

Насправді газ буде дорожчий за 200 доларів

Автор: малюнок: Володимир КАЗАНЕВСЬКИЙ
 

Наступного року компанія "РосУкрЕнерго" продасть Україні не менше 55 млрд кубів природного газу за ціною $130 доларів за тисячу. Досягнуті позавчора ввечері домовленості відразу викликали суперечки та підозри.

— Це на 90 відсотків успіх, — каже "ГПУ" Володимир Зубанов, 49 років, народний депутат від Партії регіонів. — Нам вдалося домовитися за об"ємами і за нормальну ціну, яка зберігає економіку України конкурентоздатною. Наші сусіди й одночасно конкуренти Польща, Угорщина, Білорусь отримуватимуть газ на 100–150 доларів дорожче.

На думку нардепа, збільшення ціни з $95 до $130 не зачепить населення. Наступного року побутовий газ не подорожчає. Зубанов також вважає, що на політичні поступки Росії Україна не пішла.

— Може й були якісь розмови, — розмірковує він. — Але якогось шаленого тиску — мовляв, ви не йдіть до НАТО, чи синхронізуйте з нами вступ до Світової організації торгівлі, чи не чіпайте Чорноморського флоту — такого не було.

Дмитро Видрін, 57 років, народний депутат із Блоку Юлії Тимошенко, до досягнутих домовленостей ставиться з підозрою.

— Переговори не були прозорими. Досі невідомо, чи  підписали ще якісь документи, — пояснює він.

Якщо все залишається без змін, то ціна на газ зростатиме

Видрін вважає, що застосовувана ще при Кучмі схема "газ в обмін на поступки Росії" є неефективною. При ній eсі залишаються незадоволеними. Росія —тим, що Україна щоразу, отримавши прийнятну ціну на газ, розпочинає загравати із Заходом. А Київ невдоволений, що за свої поступки отримує дуже малі знижки на ціну. Видрін прогнозує, що вже за кілька місяців розпочнуться взаємні звинувачення, які завершаться черговим скандалом.

— Є три ціни на російський газ: найменша — "з любов"ю", поміркована — "з байдужістю" та найбільша — "з ненавистю", — каже нардеп. — Нинішня ціна й домовленості — це на газ "із байдужістю". Росія розуміє, що найближчим часом великої любові між Києвом і Москвою не передбачається.

Директор енергетичних програм Центру імені Разумкова Володимир Саприкін, 51 рік, також каже, що кричати про перемогу України — передчасно. Спочатку треба розібратися, які документи були підписані в Москві й чи було змінено схему газопостачання. Раніше вона частково базувалася на бартері — "РосУкрЕнерго" за свої послуги брала біля 30% газу, який постачала в Україну. Якщо все залишається без змін, то ціна на газ зростатиме.

— Насправді 130 доларів — це ціна газу на кордоні з Україною, — пояснює Саприкін. — Внутрішня ціна буде значно більшою. Бо сюди додадуться видатки на транспортування магістральними та розподільчими газопроводами, а також 20 відсотків податку на додану вартість. Отже, реальна ціна для українських підприємств перевищить 200 доларів за тисячу кубів.

Експерт зазначає, що при цьому вітчизняні хімія й металургія "просто вимруть":

— Перейти на енергозберігаючі технології за короткий час вони не встигнуть. Очевидно, уряд змушений буде вручну  перерозподіляти ціни на газ на користь одних виробників за рахунок інших.

"ГПУ" спробувала дізнатися думку щодо нових цін на газ від ВАТ "Рівнеазот". Але там коментувати "таке слизьке питання" не захотіли. Кажуть, що газ по $130 для них дорогий, але в політичні ігри вони не лізуть.

Зараз ви читаєте новину «Насправді газ буде дорожчий за 200 доларів». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути