Минулого тижня Юлія Тимошенко колесила Європою. Небезуспішно й доволі гучно. Крім заяв, адресованих європейським політикам, Тимошенко послала певні сигнали і в Україну.
Зокрема, чи не вперше за останній час Юлія Володимирівна заявила про категоричне неприйняття конституційної реформи. Більше того, повідомила, що БЮТ боротиметься за її скасування разом з іншими демократичними силами (читай — пропрезидентськими). Варто відзначити, що заява ця співпала з певним загостренням публічної дискусії між Ющенком та "антикризовиками". Президент останнім часом демонструє бажання так чи інакше переглянути правові наслідки реформи та підкоригувати баланс політичних взаємин у державі. Тож "європейська" заява Тимошенко фактично засвідчила підтримку цієї позиції Віктора Ющенка.
На Заході лідерка БЮТу заявила і про те, що разом зі скасуванням змін до Конституції відбудуться й нові вибори до парламенту. Їх вона очікує навесні або влітку наступного року. Слід зауважити, що Віктор Ющенко таких заяв не робив. Але останнім часом доволі поінформовані люди стверджують, що президент дедалі більше схиляється до можливого розпуску Верховної Ради. Таким чином, можна припускати, що й у цьому Юлія Володимирівна підіграла Вікторові Ющенку. Очевидно, знаючи або здогадуючись про його наміри.
Важливо ще одне. Тимошенко заявила, що виступає проти підняття тривідсоткового прохідного бар"єра на виборах до Верховної Ради. Це вона зробила вже точно вперше. І це при тому, що зі своєю популярністю може не боятися й межі у 10%. Такі наміри Тимошенко обґрунтувала тим, що до парламенту мають пройти нові демократичні сили.
Своєю заявою лідерка БЮТу піднесла гарбуза Партії регіонів
На відміну від інших заяв, цієї від лідерки БЮТу вже точно ніхто не сподівався. Усі ж розуміють, що підняття виборчого бар"єра автоматично поховало б шанси на перемогу дрібніших політичних сил, тому багато з них вишикувалися б у чергу до того ж БЮТу. Тим більше, що зараз немає потужного пропрезидентського блоку чи партії і значно б легше було відразу ж переорієнтуватися на без сумніву "прохідний" Блок Юлії Тимошенко. Водночас своєю заявою вона піднесла гарбуза Партії регіонів. Та дуже сподівалася домовитися з БЮТом підняти бар"єр і створити в Україні двопартійну систему.
То що ж могли б означати європейські заяви Тимошенко? Невже Юлія Володимирівна вирішила безкорисливо допомогти і президентові, й іншим помаранчевим політичним силам? Чи це всього лише демонстрація перед європейцями своєї демократичності?
Швидше за все, демонструючи таку люб"язність до "помаранчевих", Юлія Тимошенко переслідує конкретні особисті цілі. Не так давно вона сказала, що 2009 року, можливо, балотуватиметься на посаду президента України. Тому цілком логічно, що їй вигідне повернення колишніх президентських повноважень. Очевидно, саме тому вона готова боротися за скасування конституційної реформи. Але для цього потрібні союзники, і тут без президента й прихильних до нього політичних сил годі обійтися. Це ж стосується і конкуренції з Партією регіонів.
Але чому Юлія Тимошенко вирішила підіграти Вікторові Ющенку саме зараз? Схоже, сам президент затамовує подих перед швидким стартом на спринтерську дистанцію. Не виключено, що, перетягуючи канат з "антикризовиками", Ющенко вичікує на явні проблеми в цьому таборі. Наприклад, масове суспільне невдоволення діями уряду чи конфлікт усередині коаліції. Очевидно, діждавшись такого моменту та скориставшись падінням рівня довіри до коаліції та її учасників, Ющенко здійснить такий собі бліцкриг зі скасуванням конституційної реформи та розпуском парламенту. Мабуть, Тимошенко також хоче бути на гребені цієї хвилі.
Показово, що вперше з часу відставки уряду Тимошенко президент публічно визнав його роботу задовільною. Зробив це у зверненні з нагоди Дня свободи. Не виключено, що Ющенко та Тимошенко вирішили відкрито скористатися одне одним у боротьбі з одним ворогом — антикризовою коаліцією, передусім із Партією регіонів. Що буде після перемоги над цим опонентом, покаже час. Але звірка годинників, здається, відбулася.
Коментарі