пʼятниця, 20 січня 2006 13:38

Україна може розпастися, як Пакистан чи Ефіопія

Наша держава має значно більше шансів розпастися, ніж Росія. Це стверджують експерти американського Фонду збереження миру.

Складаючи рейтинг країн, вони брали до уваги 12 критеріїв, потенційно здатних призвести до розпаду. Насамперед враховували демографічні, економічні, політичні та військові фактори.

До першої двадцятки держав, які вже нині перебувають на межі розпаду, ввійшли африканські Кот-д'Івуар, Конго, Судан, Сомалі та постсаддамівський Ірак.

До другої — держави, які за певних умов невдовзі можуть опинитися в небезпеці, серед них пострадянські країни. Зокрема, на 24-му місці перебуває Узбекистан, на 38-му — Україна. Поряд з нею Ефіопія, Пакистан, Парагвай, Єгипет і Перу.

Тенденцій до подолання політичного поділу України не видно

— Тут немає нічого нового, — каже директор Центру миру, конверсії і зовнішньої політики України Олександр Сушко, 32 роки. — Україна — держава з чітко вираженими реґіональними поділами. Це особливо гостро засвідчили торішні вибори. І хоча в нас немає серйозних сепаратистських рухів, бодай тенденцій до подолання політичного поділу України також не видно.

Ще на початку 1990-х років американський політолог Самюель Хантінгтон, 58 років, зарахував Україну до так званих розколених країн. У його резонансній доповіді йшлося про належність нашої держави одночасно до східної і західної цивілізацій. Межа між ними пролягає саме територією України.

Нині говорять про різні аспекти можливого поділу України: цивілізаційні, реґіональні, мовні, частково релігійні. Її й досі вважають державою з низьким ступенем консолідації нації, стверджує Олександр Сушко. Проте він не погоджується з тими, хто вважає, що територіальна цілісність Росії значно  міцніша за українську:

— Росія має значно більше шансів на дроблення. Це ж імперія, яка не до кінця розпалася. Питання лише в тому, коли це станеться.

До 2015 року Росії загрожує розпад на 6—8 держав

Американці в доповіді віднесли Росію лише до третьої двадцятки — 59-те місце. До країн зі значними шансами на майбутній розпад також зарахували Білорусь (43-тє місце), Азербайджан (53-тє). Згадали й Саудівську Аравію, Туреччину, В'єтнам, Ніґерію, Філіппіни, Іран і Кубу.

— Якщо Україна в таких списках фігурує не завжди і далеко не на перших місцях, то Росія — постійно, — підкреслює етнограф Леонід Баранов, 43 роки.

На його думку, до 2015 року нашим сусідам загрожує розпад на 6—8 держав. Більшість із них утвориться на Далекому Сході та Кавказі. Головною причиною цього розпаду є велика кількість народностей та економічна відчуженість у нинішній Росії. А також швидкий розвиток сусіднього з нею Китаю, який вже сьогодні ладен добре платити за кожний метр російської землі.

Зараз ви читаєте новину «Україна може розпастися, як Пакистан чи Ефіопія». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути