Київ звинувачує російську компанію "Газпром" у зловживанні монопольним становищем на українському ринку газу. Про це прем'єр-міністр Арсеній Яценюк, 41 рік, заявив на засіданні Кабміну 27 травня. Представляв голову Антимонопольного комітету Юрія Терентьєва.
— Кабмін звернувся до Антимонопольного комітету з клопотанням про початок розслідування щодо російського газового монополіста — компанії "Газпром", — розповів прем'єр.
Сума штрафу для російської компанії може становити до 10% загальних доходів, що вона отримала на українській території.
Штрафи загрожують й українським власникам облгазів. 1 жовтня набуває чинності закон "Про ринок природного газу". За ним ці приватні компанії платитимуть за використання газорозподільчих мереж. Це суттєво скоротить прибутки олігархів. Облгази також відмовляються безкоштовно встановлювати лічильники споживачам. Хоча, за законом, зобов'язані це робити.
— Вимагаю від Національної комісії з регулювання енергетики й комунальних послуг відбирати ліцензії та штрафувати ті обласні енергетичні компанії, які не виконують свою функцію і не забезпечують безкоштовно лічильниками громадян України, — заявив прем'єр.
— Розслідувати зловживання "Газпрому" — правильна ініціатива, — говорить експерт з енергетики 34-річний Андрій Чубик. — Тут треба використати досвід Європейської комісії. Її генеральний директорат із питань конкуренції уже понад два роки веде антимонопольне розслідування щодо зловживань "Газпрому" в центральній Європі та країнах Балтії. За допомогою європейських колег Україні варто розпочинати власне розслідування. Всі наші кроки на енергетичному ринку прив'язані до зобов'язань щодо енергетичного співтовариства та Угоди про асоціацію з ЄС. Там зазначені чіткі критерії, що таке конкурентна поведінка на ринку та які існують вимоги. Плюс маємо нормальне національне законодавство, яке Антимонопольний комітет недостатньо використовує. На основі всього цього можна формувати структуру розслідування щодо російського "Газпрому". Це тривалий процес. Нині потрібно зробити попередні розрахунки — яких саме збитків "Газпром" завдав Україні та скільки має відшкодувати. Сума штрафу — стандартна. Враховуючи порушення "Газпрому" на території Європи, в ЄС визначили: штраф має становити 10 відсотків річного доходу компанії на території країни-позивача. В Україні така формула також виправдана.
Коментарі