Януковичу важко оцінювати ситуацію в країні. Цим пояснюється його затяжне мовчання після виборів, — вважає політолог Віктор Небоженко, 59 років:
— Відбулося обнулення впливів на Януковича представників різних олігархічних груп. Голова Адміністрації президента Сергій Льовочкін програв Київ. Але зіпсував картину й керівник штабу Андрій Клюєв. Обоє провинилися, і тому Янукович не може різко когось звільнити. Кабмін усе одно буде тимчасовий. Міжнародний валютний фонд уже сказав, що вони не задоволені Азаровим, тому виникають проблеми з кредитами. В Януковича важке становище. Він витратив два з половиною роки на пошук оптимальних людей на посади. І тепер усе розвалилося.
З іншого боку, від цих виборів у владі виграли всі, крім президента. Партія посіла перше місце, пройшли потрібні люди на місцях. Їм багато чого дозволяли для досягнення результату, але все це за рахунок іміджу Януковича. Він повинен бути гарантом Конституції, насправді ж призвів до політичної дестабілізації. Тепер президент залежить від оточення, а не воно — від нього. Це ж йому переобиратися 2015 року, а не їм. Вони вже депутати. Довге мовчання Віктора Федоровича свідчить про внутрішні проблеми у владі.
Янукович мовчить і вичікує, й цим дає можливість опозиції наробити помилок, — каже політолог Олексій Голобуцький, 36 років:
Післявиборний час — це випробування насамперед опозиції. Якщо вона зможе загострити політичну кризу, вивести людей під ЦВК, відстоїть свої округи, то Банкова піде на поступки. Якщо ж проґавить цей період, то згодом влада контратакуватиме. Але саме зараз їй нема що сказати. Президенту не вдалося провести прозорі вибори. Тому стратегія проста — перечекати хвилю політичного пожвавлення суспільства.
Затяжне мовчання Януковича можна пояснити й проблемами всередині влади. Треба обирати нового прем'єра. Такого, щоб дали кредити. Вони зараз дуже потрібні. У боротьбі за посаду глави уряду зійшлися різні групи впливу.
Коментарі
1