середа, 14 грудня 2005 19:02

Союзник Москви перейде на сторону Києва?

 

Літній Париж нагадує розпечену сковорідку. Менш за все французька столиця здатна викликати спогади про  холодний помаранчевий листопад 2004-го.

Але саме через нього кожен паризький співрозмовник прагне висловити тобі  симпатію, захоплення, повагу. Бо для французів революція — це як пісня, а оскільки свої вони вже відбули, то ще з більшою цікавістю стежать за закордонними.

— Дев"яносто дев"ять відсотків французів дізналися про вашу державу восени 2004-го. Це характерно для більшості країн — "старих" членів Євросоюзу, — запевняє журналіст газети "Експрес" Бернар Гетта, який працював тими революційними днями в Україні. Справді, так званий пострадянський простір був і досі залишається для багатьох "Росією". І справа не стільки у проблемах з географією, скільки у відсутності дій з самоідентифікації з боку екс-братніх республік. До того ж французи історично люблять росіян. "В генах у всіх нас закладено те, що Росія — наш союзник", — каже мсьє Гетта. 

Частина вітчизняних політиків й урядовців сприймають це ледь не трагічно. Прихильники тези про "антиукраїнську" Францію полюбляють нагадувати, як французький президент спромігся вперше відвідати незалежну Україну лише 1998 року. Щоправда, Київ також відзначився: після того як 2001 року тодішнього посла у Франції Анатолія Зленка призначили міністром закордонних справ, посольське крісло було порожнім понад 2 роки! Так чи інакше, раніше україно-французькі стосунки надто вже теплими назвати було важко і якихось видимих перспектив їхнього поліпшення не спостерігалося. Все змінила така симпатична французам помаранчева революція.

— Інтерес до України зріс ще до виборів — переконаний, утім, Арно Дюб"єн, 30 років, дослідник з паризького Інституту міжнародних і стратегічних відносин. Він  легко оперує українськими прізвищами й фактами, демонструючи гарне знання тематики. — Уявлення про те, що Франція не цікавиться Україною, ігнорує її — швидше міф, аніж реальність.

На громадську думку, членство України в ЄС зовсім не є проблемою

— Ще 2003 року ми визначили відносини з Україною як пріоритетні, але ж тоді був Кучма, —  розповідає "не для преси" високопоставлений французький дипломат. Він називає  "новим поворотом  у стосунках" червневі візити Віктора Ющенка та Юлії Тимошенко, розповідає про численні амбітні плани. Хоча й відверто заявляє: "Але найголовніше для нас — це Росія. Наша кінцева мета полягає в тому, щоб ця країна демократизувалася, стабілізувалася, провела реформи. І ми вважаємо, що демократизація України може бути ключем до подібних процесів у Росії. Якщо росіяни побачать позитивні зміни у вас, то й самі вимагатимуть таких". У французькому МЗС добре знають, що хвилює Україну. "Ми не хочемо, аби ви думали, що ми поблажливі до Росії, — додає співрозмовник. — Ми все бачимо: що Путін  підтримував Януковича; що Москва критикує Лукашенка, але він її цілком влаштовує; що вони таємно підтримують сепаратистів у Південній Осетії та Абхазії. Ми й далі пояснюватимемо Росії, що неправильно намагатися зберегти свій вплив на колишні радянські республіки, діючи такими способами, як нині". 

Завдяки своїм енергоресурсам, Росія є й буде регіональним пріоритетом для найвпливовіших західних країн, і з цього не треба робити трагедії. Для України ж важливо, аби ця ситуація не шкодила її відносинам з Європою. У випадку з Францією це цілком реально. І є всі підстави для того, аби вже незабаром у масовій українській свідомості Париж перетворився із "союзника Москви" на хоча й не надто афішованого, але друга Києва.

Україною зацікавилася здебільшого байдужа раніше французька преса.

"Загальною проблемою наших газет було те, що вони замовляли статті про Україну кореспондентам, базованим у Москві, — говорить журналіст-міжнародник з газети "Круа" Ален Гіймоль, 39 років. — Звичайно, вони намагалися бути об"єктивними, та все ж  трактування подій було деформованим. Але тепер, після революції, справи покращали. Багато моїх колег побували тоді в Україні, провели там по кілька тижнів, їм сподобалася країна..." Сам Ален Гіймоль є давнім, "дореволюційним" українознавцем, працював кореспондентом у Києві ще в середині 90-х. Був, звичайно ж,  "на революції", видав присвячену тим подіям книжку  "І навіть сніг був помаранчевий". Ален каже, що інтерес до України прокинувся і в науковому паризькому середовищі. "Ще не так давно дуже мало людей звідти вважали, що спеціалізуватися на Україні може бути перспективним для кар"єри, — розповідає він. — Але тепер як на біржі — українські акції відразу ж підскочили! І думаю, що надовго. Позитивне ставлення є і серед політикуму та бізнесових кіл.  Щоправда, політики розуміють, що рано чи пізно доведеться приймати Україну в ЄС. І замість того, щоб радіти з цього приводу, вони бідкаються — ой, як це  буде складно..."

Для України давно вже лакмусовим папірцем на "дружність" тієї чи іншої європейської держави є ставлення її до нашого членства в Союзі і в НАТО. Франція, як вважали у Києві,  до лав друзів  тут явно не входила.

Щоправда, посол України у Франції Юрій Сергєєв, 49 років, з цим категорично не згоден. "Наше суспільство хтось переконав, що єдина країна, яка не хоче бачити нас у Європі, — це Франція!" — обурюється він. У нього багато доказів протилежного. Наприклад,  ще за "старорежимних" часів французи погодилися на візову лібералізацію з Україною. Було вже підготовлено угоду, але Париж не хотів підписувати документ "з Кучмою". Згодом, у лютому, французи запустили основні положення її і без підписання, оскільки Україні на той час переговори зі спрощення візового режиму запропонував Євросоюз як такий. А україно-французьку угоду передали до Брюсселю як своєрідну "шпаргалку" для вироблення позиції ЄС.

Справді, якогось несприйняття  європейських перспектив України в Парижі не відчувається. "На громадську думку, членство України в ЄС зовсім не є проблемою", — переконаний Бернар Гетта. " Доцільно, щоб нова угода між ЄС та Україною містила перспективи членства вашої держави — це буде  в інтересах обох сторін", — каже сенатор Серж Вінсон, 56 років, голова комісії із закордонних справ та з питань оборони.

У французькому МЗС дещо стриманіші, а швидше — прагматичніші.  "Перспективи вашого членства в ЄС залежать від двох чинників — розвитку ситуації в Союзі і в Україні", — пояснюють там. Кілька місяців тому французи сказали "ні" конституції Євросоюзу, і їхні керманичі тепер осмислюють  процеси, що відбуваються всередині ЄС. "Франція не братиме додаткових зобов"язань, доки не буде забезпечено стабільну конструкцію Союзу, — говорять дипломати.

Навряд чи  Києву слід надто перейматися такою обережністю. Тим більше, що кілька місяців тому проведене у п"яти найбільших країнах Євросоюзу соціологічне опитування дало сенсаційний результат: 58% французів висловилися за членство України в ЄС. А у Європі речі, подібні до членства в Союзі, остаточно вирішують не політики чи дипломати, а саме люди.

Зараз ви читаєте новину «Союзник Москви перейде на сторону Києва?». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути