середа, 12 квітня 2006 17:40

"Сьогодні є суспільний запит на ідеологію розмежування"

  Євген Головаха: ”Україна поділена вже на три регіони”
Євген Головаха: ”Україна поділена вже на три регіони”

Доктор філософських наук з Інституту соціології Євген Головаха, 56 років, говорить про причини поділу України і вважає ймовірність коаліції "помаранчевих" і "блакитних" теорією.

Нинішній розкол України на схід і захід є природним чи створений штучно?

— Та Україна зараз політично поділена вже не на два, а на три регіони. Три політичні сили отримали перевагу відповідно на заході, центрі та сході. Отож розподіл лише на схід і захід є досить умовним.

Але існує поляризація політичних уподобань виборців, які мешкають у різних регіонах. Політична мапа України стає ще складнішою. Можуть виникнути ще більші суперечності.

Чому політтехнологам так добре вдається грати на темі поділу України?

— Через різні історичні обставини формування громадської думки в регіонах, різницю у регіональних спеціалізаціях, геополітичних орієнтаціях громадян тощо. Політичні технологи використовували ці розбіжності від початку незалежності України.

Але проблема не в самому існуванні цих розбіжностей. З них можна отримати користь. Але якщо перемагатиме ідеологія нетерпимості, то буде політичний розбрат.

Що саме насправді ділить наше суспільство?

— Насамперед різна мовно-культурна орієнтація. Є російськомовні й україномовні регіони. А є й змішані — наприклад, Київ.

Друга межа — між великими промисловими та аграрними регіонами. Тут можливе розмежування між досить потужним робітничим класом і впливовими селянськими традиціями.

Що все ж таки могло б об"єднувати?

— Слід розуміти, що життя суспільства визначають не політики, а масова свідомість. На жаль, нею сьогодні затребувана ідеологія розмежування. І суспільного запиту на ідеологію компромісу й злагоди останніми роками не було. Тому й політики ставали дедалі агресивнішими.

Політики ставали дедалі агресивнішими

Сьогодні вже з"являється розуміння людьми того, що жити в умовах постійної конфронтації дуже важко. І коли буде чітка орієнтація виборців на компроміс, то й політики діятимуть відповідно.

Чи могла б сприяти об"єднанню коаліція Партії регіонів та "Нашої України"?

— Так просто суспільство не об"єднаєш. Враз цього не станеться точно. Якщо вони дійсно знайдуть порозуміння щодо деяких напрямів розвитку держави й вироблять спільну програму дій, то принаймні не загострюватиметься ситуація в економіці. З цього може початися подальша співпраця.

Хоча мені здається, що зараз така коаліція є радше теорією. Бо в цьому разі треба буде вирішити дуже багато ідеологічних питань. Скажімо, Партія регіонів і "Наша Україна" мали б порозумітися щодо російської мови, відносин з НАТО і Росією. Все це дуже складно. Але якби вони змогли дійти згоди, то принаймні для економіки така коаліція була б кращим варіантом.

Ну, а хоча б поштовхом для об"єднання суспільства це все ж таки було б?

— Знову ж таки — потрібен суспільний запит. Політики мають відчувати потребу вирішення всього конструктивним шляхом. До цього повинна долучитися інтелектуальна еліта — ЗМІ, наукова спільнота, митці. Вони мають вихлюпувати ідеологію злагоди на політиків згори. От коли буде такий подвійний тиск — знизу від суспільства і зверху від інтелектуалів — тоді й політики змушені будуть дійти згоди.

Зараз ви читаєте новину «"Сьогодні є суспільний запит на ідеологію розмежування"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути