— Головна причина повернення Саакашвілі в Грузію — відсутність політичного майбутнього в Україні. Та й у будь-якій іншій державі. На батьківщині рейтинг його політичної сили дає можливість повернутися в політику. Але потрібен рішучий крок. От він його і зробив, — каже політолог 27-річний Олег Саакян.
Ввечері 1 жовтня у Тбілісі затримали колишнього президента Грузії Михеіла Саакашвілі. Вранці того дня він опублікував відео нібито з Батумі. Заявив, що повернувся до країни після восьми років проживання за кордоном. Представники "Єдиного національного руху" обіцяли, що Саакашвілі з'явиться на публіці 2 жовтня, щойно закриються виборчі дільниці. В Грузії якраз проходили місцеві вибори.
53-річний Михеіл Саакашвілі потрапив до країни 29 вересня, повідомила прокуратура Грузії. Нібито сховавшись у вентиляційній кабіні вантажівки. Родич водія Елгуджі Цомаї розповів, що той давно возить із Грузії в Україну зелень. Чоловік є також власником квартири у Тбілісі, в якій схопили політика. Його також затримали. Загрожує чотири роки в'язниці за "переховування злочинця". Арештували також батька і сина — Зураба і Шалву Цоцорія. Вони працювали в порту Поті, куди Саакашвілі потрапив у вантажівці. Є версія, що авто прибуло в порт поромом з України.
Того ж дня Саакашвілі оголосив голодування — доки не звільнять його самого і затриманих через нього.
Саакашвілі очолював Грузію в 2008–2013 роках. Після поразки на виборах 2013-го залишив країну. Там його заочно засудили до трьох років позбавлення волі за помилування колишніх співробітників МВС. Ще до шести років — у справі про побиття колишнього депутата Валерія Гелашвілі. Також висунули звинувачення в розтраті бюджетних коштів і розгоні акції протесту в листопаді 2007 року. Саакашвілі всі звинувачення називає політичними.
2015-го його позбавили грузинського громадянства. Майже шість років має українське. Зараз є головою Виконавчого комітету Національної ради реформ України.
Президент Володимир Зеленський збирається домагатися повернення Саакашвілі в Україну. Але Тбілісі не має наміру передавати його Києву, повідомила віцепрем'єрка Тея Цулукіані.
Місцеві вибори виграла правляча партія "Грузинська мрія" — 46% голосів. Опозиційний "Єдиний національний рух" соратників Саакашвілі посів друге місце — 30%.
— Це підняття ставок — Саакашвілі стає важливим фактором грузинської політики навіть за ґратами, — говорить Саакян. — Критично впливатиме на двосторонні відносини між Україною й Грузією. Вони й раніше були прохолодні. Влада Грузії заграє з Росією. Саакашвілі в двосторонніх відносинах буде слоном у кутку кімнати. Щойно виникатиме спірне питання — одразу згадуватимуть про нього. Буде застій у відносинах.
Коментарі