Посол Сполучених Штатів Джон Гербст, 53 роки, говорить про антиамериканізм, українсько-російську газову угоду та інвестиційний клімат в Україні.
Як ви ставитеся до того, що деякі українські політики активно використовують під час передвиборної кампанії антиамериканську риторику?
— Неприємно, коли це роблять будь-коли. У тому числі й через вибори. Особливо сумно це бачити у випадку з Україною. Адже тут антиамериканську й антизахідну пропаганду розповсюджував комуністичний режим, який тоді ж фактично знищував власний народ. Зокрема, під час голодомору. Сплески антиамериканізму ми бачили й за часів попередньої влади — у переважно контрольованій тоді нею пресі.
Політичні сили, які бажають Україні нового політичного майбутнього, мали б утримуватися від використання антиамериканської карти.
Ви коли-небудь зустрічалися з Наталією Вітренко?
— Я постійно зустрічаюся з політиками дуже різних поглядів. Але з цією принцесою-клоунесою української політики не зустрічався ніколи.
Чи можуть у США заборонити в"їзд таким, як вона?
— Навіщо нам застосовувати якісь санкції проти клоунів? Проти політиків, яких ніхто всерйоз не сприймає?
З іншого боку, опоненти президента Ющенка в нас і в Росії часто називають його проамериканським. Мовляв, і дружина в нього американка... Ви відчуваєте якісь особливі його симпатії до США?
— Я можу лише підтвердити, що перша леді України була американською громадянкою. Але мені здається, що Віктор Ющенко не є про- або антиамериканським. Він — проукраїнський президент.
Наступні вибори і конституційна реформа, внаслідок якої президент втрачає частину повноважень, не несуть загрози нинішньому рівню українсько-американських відносин?
— Наші відносини стали набагато кращими після останніх виборів саме тому, що їхній третій тур був чесним і прозорим. Сподіваюся, що такими ж будуть наступні парламентські вибори.
Віктор Ющенко — проукраїнський президент
Ми бачимо, що опозиційні партії мають зараз усі можливості вільно вести свої кампанії. Соцдослідження свідчать, що одна з них є навіть лідером перегонів. Тому маємо всі підстави очікувати, що вибори будуть чесними, і наші відносини й далі будуть дуже добрими.
Але якщо переможе згадана вами Партія регіонів, то чи не змінить це досить чіткого зараз зовнішньополітичного курсу?
— У мене добрі відносини з Віктором Януковичем упродовж усього часу перебування тут як посла. Коли президентом був Леонід Кучма, а прем"єром Янукович, то офіційно заявлений зовнішньополітичний курс передбачав зближення з НАТО та Євросоюзом і вступ до них. Тому важко сказати, чи станеться щось радикальне із зовнішньою політикою в разі, якщо Партія регіонів покаже на виборах високий результат.
Але найважливішим є інше. Хто б не переміг на парламентських виборах — ці політичні сили повинні й надалі розвивати успіхи в перетворенні України на демократичну державу, досягнуті нинішнім урядом і президентом Ющенком. Навіть пан Медведчук якось визнав, що преса є нині вільною. І це колосальне досягнення команди Ющенка. Тому ми сподіваємося: якщо виграє Партія регіонів, то і вона все це зміцнюватиме.
В Україні щодо цього є дуже багато сумнівів.
— Звичайно, можуть бути різні погляди. Але всі мають погодитися, що українське суспільство сьогодні є іншим, ніж півтора року тому. Воно стало вільнішим. І не думаю, що тепер воно або ж українська преса готові сприймати темники, які, умовно кажучи, розсилатиме новий прем"єр.
Тобто антиамериканських кампаній у пресі ви більше не очікуєте?
— Це також важливо — але не найважливіше. І зараз в українських ЗМІ є чимало антиамериканських нісенітниць. Деякі політичні сили намагаються на таких почуттях грати. Та це нормально. У будь-якому вільному суспільстві в пресі не бракує маячні. Але важливо також, щоб були відповідальні журналісти, які б роз"яснювали людям, яка інформація є об"єктивною, а яка — пропагандою.
Зрештою, добре відомо, в яких виданнях в Україні можна побачити найбільше дезінформації.
У нас не стихає дискусія щодо газової угоди з Росією. На вашу думку, чи є вона справді потенційно небезпечною для України?
— На початку січня держсекретар США Кондоліза Райс чітко висловила нашу позицію щодо ситуації: з російського боку це були спроби політичного тиску з використанням фактора поставок газу. Щодо самої угоди, то неприємно вражає її таємничість і непрозорість. Одним із досягнень президентства Ющенка є саме збільшення прозорості у діях влади. Але ситуація з угодою виглядає зовсім не так.
США занепокоєні: яку роль відіграватиме ця дивна компанія — "РосУкрЕнерго"? Вона не має серйозних матеріальних активів, але ж оперуватиме такими величезними обсягами газу. Підозрілим є й те, що точно невідомо — хто є власниками компанії. А для української громадськості знати це дуже важливо.
То можливості для поновлення політичного тиску з боку Росії залишаються — скажімо, через необґрунтоване збільшення ціни на газ?
— Україна повинна платити ринкову ціну за газ. І коли це станеться, то використовувати газ для політичного тиску буде дуже важко. Але важливо, щоб Україна мала можливість поетапного переходу до ринкових цін.
Часто кажуть, що політичні українсько-американські відносини значно випереджають економічні. Якої ви думки?
— Доля істини в цьому є. Але є поступ і в економічних відносинах. Наприклад, Україна домоглася успіхів у захисті прав інтелектуальної власності, і ми у відповідь зняли санкції. Крім того, за нашою генеральною системою преференцій відновили торговельні переваги для України.
У мене добрі відносини з Віктором Януковичем
Ми хотіли б якнайшвидше бачити Україну в Світовій організації торгівлі. Але для цього Верховній Раді потрібно ухвалити ще кілька законів. Парламентські сили Віктора Ющенка і Юлії Тимошенко дуже добре попрацювали, щоб ці проекти просунути. Водночас інші дуже сильно опонували. Деякі політичні сили не хочуть, щоб Віктор Ющенко вступ до СОТ записав собі в актив перед виборами. З іншого боку, багато хто в парламенті представляє ті бізнесові сили, які насправді не дбають про Україну як державу. Імовірно, ухваленням цих законів доведеться займатися вже наступній Верховній Раді.
Поки їх не ухвалять, Україна й США не зможуть підписати протокол про взаємний доступ на ринки товарів і послуг?
— Я б так не пов"язував. У двосторонніх переговорах ми просунулися досить далеко. Але от знову почалися розмови про ускладнення щодо імпорту різних типів м"ясних продуктів. Це може стати новою перешкодою.
США завжди чутливо реагують на проблеми американського бізнесу. Інвестиційний клімат в Україні поліпшився?
— Йому зашкодила започаткована навесні минулого року політика реприватизації. Це призвело до непевності. Але у той же час ми бачимо і поліпшення. Уряд полегшив процес реєстрації нових підприємств. Зроблено певні кроки для боротьби з корупцією.
То чи є Україна інвестиційно прогнозованою країною?
— Поки що скоріше ні. Дуже серйозною проблемою залишається судова система. А державні установи все ще мають надто багато можливостей втручатися в бізнесовий процес.
Коментарі