Ексклюзиви
Четвер, 03 червня 2021 06:11

Росія намагається прибрати Сахарова з історії

У Москві влада зірвала виставку до 100-річчя Андрія Сахарова. Чиновники відмовилися погодити цитати вченого та правозахисника.

Сахаров належить до тієї частини спадщини, яка незручна для сучасної Росії. Він встиг побувати в опалі за життя, а тепер опинився в опалі посмертно.

Для РФ вигідний лише один Андрій Сахаров. Той, який створював водневу бомбу. Вивчав керовану термоядерну реакцію. Доктор наук, академік і тричі герой соціалістичної праці. І зовсім незручний Сахаров, який підписував лист до Брежнєва із закликом не реабілітувати Сталіна. Засуджував вторгнення в Чехословаччину, репресії та їздив на суди над дисидентами.

Москві незручний правозахисник Сахаров. Той, який засуджував введення радянських військ до Афганістану. Був позбавлений нагород і засланий. Сахарову дозволили повернутися в Москву лише після початку перебудови. Він помер 1989-го, не доживши два роки до руйнування імперії.

Тепер імперія воскресла. Намагається знову прибрати ім'я Сахарова з історії. Росія займається всім тим, що він критикував: вдирається в інші країни, будує залізну завісу й переслідує інакомислення. Цитати радянського фізика-правозахисника на цьому тлі перестають бути історією й починають звучати як нищівне викриття.

У 1990 роки, коли Росія демонстративно рвала з радянським минулим, вона впустила в свій храм дисидентів. Заборонені автори ставали популярними. Засекречені архіви — надбанням громадськості. На короткий період замки й заборони скасували. Колишніх вигнанців поставили на п'єдестал. Потім настав відкат. У міру того, як Росія скочувалася в імперський рецидив, список "дозволених" та "ігнорованих" героїв зазнав чергової ревізії. Він не вичерпується лише Сахаровим.

У сучасній Росії вже не виходить бути за все хороше проти всього поганого. Кожен змушений давати відповідь на питання — яка сторона барикад йому ближча. У компанії яких фігур з минулого йому затишніше. Тих, хто був за державну велич, чи тих, хто був за свободу?

Росія перетворюється на все те, з чим боролися дисиденти минулого. І тому вона знову намагається викреслити їх з історії. Промовчати, не помітити, відвести очі. Можливо, хтось у Кремлі вважає, що таким чином можна уникнути неприємних порівнянь. Але вони від цього стають лише рельєфнішими.

Зараз ви читаєте новину «Росія намагається прибрати Сахарова з історії». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 56
Голосування Гурт Green Grey мав виступити на НСК «Олімпійський» на офіційному концерті до 30-річчя Незалежності. Зі списку запрошених викреслили після відео вокаліста Дмитра Муравицького, на якому критикує мовний закон. Що думаєте з цього приводу?
  • Пісня Green Grey "Под дождем" в 1990-х була реальним хітом, формувала сучасне обличчя українського шоубізнесу. Утискати російськомовних виконавців несправедливо
  • Артист, який дозволяє собі публічно ображати державну мову, не може брати участі у державних концертах
  • У 2000-х україномовні артисти не мали шансів пробитися в ефіри через політику власників більшості каналів – промосковських олігархів. Про це Green Grey не згадують
  • Музиканти досі не можуть зрозуміти, що їхня проблема взагалі не у мові. Популярність лишилася у 1990-х
  • Ганебно для рок-гурту перейматися офіційним визнанням чи ні державних органів. Реальний показник успіху - кількість переглядів у Ютубі чи Інстаграмі
  • Ваше ставлення до ситуації у коментарях
Переглянути