Донецький апеляційний адміністративний суд 21 квітня визнав незаконним указ президента про присвоєння звання Героя України головнокомандувачу Української повстанської армії Романові Шухевичу.
Позов подав професор Донецького медуніверситету 67-річний Анатолій Соловйов. Йому допомiг адвокат Володимир Оленцевич, який 2 квітня у тому суді домігся позбавлення звання Героя Степана Бандери. Використали той же аргумент — звання можуть отримати виключно громадяни України, а Романа Шухевича вбили 5 березня 1950-го.
Торік 29 жовтня окружний адмінсуд відмовив Соловйову. На тій підставі, що нагородження Шухевича не зачіпають його інтересів. Тепер позиції відповідача суд не з"ясував — од Віктора Ющенка заперечень не надійшло, а сина Героя львів"янина 77-річного Юрія Шухевича не залучили до справи як третю сторону. Адвокат Оленцевич вважає, що на суддів вплинула зміна політичної ситуації:
— Позов по Шухевичу я подав через тиждень після нагородження 12 жовтня 2007-го. Мені відмовили. І Соловйову відмовляли. А тепер Януковичу нічого не треба робити по Шухевичу, за нього усе зробив суд.
Судове рішення набуло чинності після оголошення. Розпорядженя щодо Степана Бандери оскаржене.
— На рішення по Бандері подано більше ніж 20 апеляційних скарг, — каже Оленцевич. — Апеляції прислали онук Степана Бандери, Віктор Ющенко, Олег Тягнибок (ВО "Свобода". — "ГПУ") і колишній кандидат у президенти Олександр Ржавський. Їх розглянуть наприкінці травня.
Юрій Шухевич готується подати касацію на вирок суду щодо батька.
— Ця ініціатива затівалася, щоби розібратися з політичними супротивниками, — говорить він. — Але мій батько вищий за цю нагороду. Він зайняв своє місце в історії, яке не перекреслити. А оцінка донецького суду — це мишача метушня.
Суперечка щодо "неукраїнців" вигідна Адміністрації президента
— Обидва укази Віктора Ющенка про нагородження були невдалі. І якщо питання відзначення Романа Шухевича 2007-го ще не так гостро сприймалося, то нагородження Степана Бандери перед другим туром виборів 2010-го стало проблемою і для кандидатки Юлії Тимошенко, і для теперішнього президента, — вважає 50-річний Олексій Гарань, науковий директор Школи політичної аналітики "Києво-Могилянської академії". — Спочатку були натяки, що Віктор Янукович із цієї теми просто "з"їде", але потім її розкрутили так, що президент пообіцяв проросійським радикалам розібратися. А те, що відбувається зараз, цілком вписується у наступ проросійських сил і сприяє поляризації України. Супротивники судових рішень шукають правових аргументів, щоби позбавити нагород й інших "неукраїнців" (не громадянин України. — "ГПУ"). Ця суперечка довго триматиме суспільство в напрузі. Адміністрації це вигідно, хоч формально президент робить усе чужими руками.
Микита ЛОГІНОВ
Коментарі
1