Членові Римського клубу, голові Міжнародного інституту менеджменту Богданові Гаврилишину сьогодні виповнюється 80 років. Він — один із найбільш відомих українців у світі, постійно живе у Швейцарії. Пан Богдан позитивно оцінює останні кадрові зміни в Секретаріаті президента і каже, що "Нашій Україні" треба було відразу після парламентських виборів створювати широку коаліцію з Партією регіонів.
Які прорахунки української влади сьогодні найбільш помітні на Заході?
— Загальний стан України не радує ані самих українців, ані жителів інших держав. Бо всі ще пам"ятають помаранчеву революцію. Тоді був створений фантастичний імідж України у світі. Багато іноземців готові були робити великі інвестиції в Україні. Це дало б величезний поштовх для економічного розвитку. Та, на жаль, ми не змогли цим скористатися. Президент разом зі своєю командою не зумів забезпечити нормального порядку та здійснення політичних реформ. Треба було дійсно судити причетних до фальсифікації виборів і спроби розколоти Україну.
Сьогодні ж міжнародний статус України суттєво знизився. Досі існує жахлива корупція. Верховна Рада працює не дуже продуктивно. Треба залучати до влади людей порядних, освічених і з відповідним досвідом.
У нас немає механізму залучення талантів у владу.
— Це справді так. Одразу по закінченні помаранчевої революції одна небайдужа людина з України розмістила на веб-сторінці оголошення. Мовляв, просимо відгукнутися всіх тих українців, хто здобув освіту за кордоном і бажає повернутися й працювати тут для нової держави. За кілька тижнів надійшло понад триста відгуків. Список цих людей було передано до Секретаріату президента. Однак вони так і не були запрошені на роботу. Їм навіть не подякували за ініціативність.
Як за кордоном сприймають приховане протистояння президента та прем"єра?
— Президента Віктора Ющенка знаю ще з 1990 року. Я був радником Віктора Андрійовича за часів його прем"єрства. Вони разом із Юлією Тимошенко гарно працювали. Вона прибігала до нього і казала: "Вікторе Андрійовичу, це важливе питання, мусимо вирішити до п"ятої години". І вони вирішували. Ющенко — високоосвічена людина, справжній українець, патріот. Його визнавали одним із найкращих банкірів у світі.
Гайдук — один із небагатьох, хто може будувати міцний міст між президентом та урядом
Та на посаді президента він зробив помилку. Потрібно було одразу оточувати себе зовсім іншими кадрами в Секретаріаті. Залучити туди людей зі східного та південного регіонів, із опозиції.
Це було б актом єднання?
— Так. Окрім того, потрібно було відразу після парламентських виборів домовлятися про створення широкої коаліції за участі "Нашої України". Бо коли багато людей проголосували фактично проти партії президента, треба було терміново йти на переговори з Віктором Януковичем.
Я не вважаю трагедією факт його прем"єрства. Думаю, Янукович прагне стати проукраїнським главою уряду. Особливо тепер, коли його повноваження значно розширюються. Грати ж своєрідну роль посла Росії — не в характері Віктора Януковича. Інша справа, що в Партії регіонів є люди, які справді могли б зашкодити Україні: надати російській мові статус державної, увійти до Єдиного економічного простору з митним та валютним союзом тощо.
Як ви ставитеся до кадрових змін у Секретаріаті президента?
— Там з"явилися люди, які можуть багато зробити для майбутнього країни. Це Олександр Чалий — дуже освічена людина з великим досвідом у дипломатії. Він добре розуміє ситуацію в Україні й не загострює відносини з Росією. Бо останні кілька років ми тільки те й робили, що "танцювали перед Росією, як перед биком із червоною хусткою". Арсеній Яценюк — сучасна талановита людина без радянської спадщини. Одне з наймудріших призначень президента — Віталій Гайдук на посаді секретаря Ради національної безпеки та оборони. Бо він — один із небагатьох, хто може будувати міцний міст між президентом та урядом.
Яке місце займе Україна у світі років за десять?
— Найкращим варіантом для України був би позаблоковий статус. Та це свого роду ідилія. Так було б, якби Росія позбулася врешті амбіцій та ностальгії і не прагнула б тримати Україну під контролем. Ми також повинні менше покладатися на Америку, бо вона надто прагматична в закордонній політиці. Тому вибір на користь Євросоюзу залишається найкращим.
Україна виживе як незалежна держава. Не розколеться на дві-три частини, як багато хто пророкує. Їй потрібна справжня ліва сила, яка боролася б за соціальну справедливість. Бо не потрібно йти шляхом примітивного капіталізму.
За десять років буде більш нормальною країною, з політичною архітектурою, наближеною до стандартів Європейського Союзу. З"явиться нова політична еліта, більш порядна, компетентна, звільнена від імперської (радянської) спадщини, зі знанням мов, доброю мережею контактів зі світом.
Коментарі