Російська корпорація "Газпром" уперше підтвердила арешт своїх активів за позовом компанії "Нафтогаз України". Окружний суд Амстердама ще 30 травня постановив арештувати акції газопроводу "Блакитний потік" з Росії до Туреччини.
У Газпромі заявили, що оскаржуватимуть рішення Нідерландів у суді.
28 лютого Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги Нафтогазу про компенсацію за недопоставлені Газпромом обсяги газу для транзиту. У грудні торік суд прийняв ще одне рішення на користь Києва — про постачання палива для України. Наша країна домоглася $4,63 млрд компенсації за двома судовими справами. Усю суму Нафтогаз не отримає, бо має заборгованість перед Газпромом за поставлене 2014-го паливо. У підсумку росіяни мають сплатити $2,56 млрд.
Газпром оскаржив обидва рішення і почав процедуру розірвання контрактів із Нафтогазом. Українська компанія запустила процес примусового стягнення коштів. Із 1 березня на суму боргу російської компанії нараховують пеню.
— Кожна доба затягування коштує Газпрому ще півмільйона доларів штрафу на нашу користь. Для нього це — крапля в морі. Однак росіяни несуть великі репутаційні втрати. Багато європейських компаній зрозуміли, що Москва — ненадійний партнер. Адже рішення Стокгольмського арбітражу — обов'язкове для виконання, — говорить експерт з енергетики Михайло Гончар, 54 роки.
— Арешт активів не означає, що вони переходять у власність української сторони. Якщо росіяни виплатять нам 2,5 мільярда, його знімуть. Якщо ні — активи продадуть, і з отриманих грошей дадуть Нафтогазу компенсацію. Однак це довга бюрократична процедура.
Ще українська сторона може арештувати труби, що знаходиться в чотирьох європейських портах. Вони призначені для будівництва "Північного потоку-2" (газопровід із РФ до Німеччини в обхід України. — ГПУ). Це гальмуватиме роботи.
Нафтогаз уже ініціював арешт активів Газпрому у Великій Британії та Швейцарії. Проте росіяни змогли заморозити рішення через апеляційний суд. Це затягнуло процес, однак не зупинило його.
Коментарі