Три роки тому стало відомо про проведення Євро-2012. Тоді всі наші чиновники заявляли, що за національною програмою підготовки чемпіонату отримаємо оновлені дороги, аеропорти, понад 100 готелів тощо. До першості лишилося два роки і місяць, а ми з перерахованого маємо крихти, вважає 35-річний Павло Цируль, голова правління Комітету громадського контролю за підготовкою чемпіонату.
Комітет — єдина громадська організація, яка комплексно контролює підготовку до Євро-2012. Як партнер Федерації футболу України офіційно визнана УЄФА і Польською федерацією футболу.
— У найкращому випадку просто проведемо чемпіонат, якщо спроможемося збудувати стадіони у Львові та Києві. — каже Цируль. — "Металіст" і "Донбас Арену" звели приватним коштом і без будь-якої прив"язки до Євро-2012. Як і кілька готелів, які запроектували давно. Можливість залучити інвестиції та створити нові робочі місця втрачена.
У Польщі чемпіонатом опікуються 10 топ-менеджерів
Найбільша помилка виявилася у концепції підготовки, коли домовилися, що приватні інвестиції становитимуть 80 відсотків, а решта за державою. Зараз всі гроші на Євро йдуть із бюджету, а приватні вклади майже відсутні. Держава вкладає гроші, проте результатів не видно. Рахункова палата нещодавно опублікувала звіт за минулий рік — жодна державна програма щодо Євро не виконана.
Також є прорахунком відмова запросити до підготовки чемпіонату менеджерів, інтегрованих у світовий і європейський бізнес. Коли "ВАЗ" очолює віце-президент "Форда", то це свідчить, що в Росії хочуть інвестицій. А в нас чиновники злякалися, що найманці встановлять жорсткий контроль за коштами. Тому гроші йдуть "куди треба"". І те, що у нас подають як "інвестиції", у більшості випадків є реінвестиціями раніше виведених за кордон українських коштів. Для порівняння: у Польщі чемпіонатом опікуються 10 топ-менеджерів, найманих державою. Це крупні спеціалісти з будівництва, фінансів, логістики. І все поступово розбудовується під пильним контролем за кожним злотим. Те, що в Польщі збудують за 50 мільйонів доларів, в Україні звести просто неможливо.
Витрачені мільярди доларів із казни не окупляться ні 2013-го, ні 2015-го. Лише на обслуговуванні відсотків за позиками Україна до 2016 року втратить кошти, за які можна побудувати два стадіони "Металіст". А це сотні мільйонів доларів.
Коментарі