вівторок, 14 лютого 2006 15:12

Не хочеш служити — ставай батьком

Автор: малюнок: Володимир КАЗАНЕВСЬКИЙ
 

Олександр Склярко, 24 роки, довго ухилявся від армії. Спочатку законно — за станом здоров"я. Потім виразка зарубцювалася, і хлопець знову став призовником. Але служити не хотів.

Повістки ігнорував — не приходив до військкомату, навіть тікав із міста. Лягав на обстеження у психіатричну лікарню. Так хотів дотягти до 25 — непризовного віку.

Але нещодавно Сашко оженився. Готується стати батьком — і армія йому більше не загрожує.

Бо недавно Верховна Рада ухвалила зміни до закону про військову службу. Днями його має підписати президент. Після цього у потенційних солдатів з"являться додаткові можливості відстрочки від армії. А там і строкову службу скасують.

А поки що з 1 квітня в країні таки стартує традиційна мобілізаційна кампанія. Віктор Ющенко указ уже підписав. Навесні служити до війська піде на шість тисяч юнаків менше, ніж торік восени. І служитимуть вони 12 місяців. За винятком тих, що потраплять до Військово-Морських сил, де служба триватиме 18 місяців, та осіб із вищою освітою, які служитимуть усього лиш дев"ять місяців.

Лише кожен п"ятий вважається здоровим

Хоча план на строковиків знижено, голови у військкомів все одно болять. Виконати складно й це, каже начальник управління призову і комплектування особового складу Генштабу Збройних сил Олександр Заскока, 49 років. Хоча парубків призовного віку цілком достатньо — близько 400 тисяч щорічно підлягають виклику на призовну дільницю. Це теоретично. Реально ж повістки можуть отримати тисяч 50. Бо й раніше у законі "Про загальний військовий обов"язок і військову службу" було прописано 32 умови, за яких потенційні солдати мають право на відстрочку або взагалі звільнення від служби. А після того як президент підпише нещодавно ухвалені парламентом зміни, їх буде ще більше. Зокрема, пільговиками стануть діти-сироти, депутати всіх рівнів й одружені юнаки, які готуються стати татами. Для відстрочки на три роки останнім досить надати довідку про вагітність дружини.

Законодавчі пільги — не єдина проблема військкоматів. За даними медкомісій, лише кожен п"ятий юнак може вважатися здоровим. Два роки тому зі списків потенційних солдатів викреслили хлопців із п"ятим і четвертим ступенем обмежень за станом здоров"я — тобто, придатних для служби стало ще менше. Не беруть на службу й таких, що мають судимість. Причому незалежно від того, відбували вони покарання чи ні.

Завданням військкоматів є також не допустити у військо хлопців зі слабким здоров"ям та осіб з низькими морально-діловими якостями. Тому відпадають наркомани, алкоголіки й ті, хто не має свідоцтва про закінчення 9 класів. Бо були випадки, коли командири вчили новобранця читати.

Але від здорових, грамотних і без пільг військо так просто не відмовиться.

— Злісним "ухильникам" помилування не буде! — попереджає Олександр Заскока. — Якщо юнак уникає армії без законних підстав, отримає повістку з прокуратури і буде примусово доставлений до військкомату, з міліцією. Якщо з"ясується, що хлопець до служби придатний, а він після цього й далі ховатиметься — нестиме кримінальну відповідальність. А це до трьох років позбавлення волі.

Рознарядка на весняний призов 2006 року становить 30 795 чоловік. Із них до Збройних сил потрапить 21 тис., у внутрішні війська МВС — 6,2 тис., у Державну прикордонну службу — 2,5 тис., у Державну спеціальну службу транспорту — 680 чоловік і 415 — у Службу безпеки України.

Багато хлопців із глибинки йдуть на службу з радістю. У війську непогано годують, одягають, вчать професії. Та ще й платять щомісяця: рядовим — по 50 гривень, а сержантам — по 75.

Тим, яких усе це не приваблює, міністр оборони Анатолій Гриценко, 46 років, подав надію: не виключено, що колись вони зможуть офіційно від армії відкупитися.

— Це один із можливих варіантів розв"язання проблеми "по-закону", — пояснив прес-секретар міністра Андрій Лисенко, 37 років. — Легалізація відкупу від строкової служби допомогла б боротися із корупцією. А також дала б додаткові надходження до військового бюджету. Однак поки що механізм відкупу не розроблений.

Контрактникам платять 600–900 гривень

До кінця 2010 року українська армія має стати контрактною. Отож 12–13-річним підліткам та їхнім батькам можна не хвилюватися — кирзові чоботи ніхто силоміць не взуватиме.
Служити за контрактом можна вже й тепер. Про умови розкажуть у військкоматах за місцем проживання. Всі вони виписані в законодавстві. Зараз при військкоматах створюють спеціальні центри комплектування — щось подібне до центрів зайнятості. Згодом усю інформацію про армійські контрактні вакансії введуть у єдиний банк даних.
Заяву на контракт мають право подати солдати, які відслужили півроку строкової служби. Хоча були випадки, коли переходили на службу за контрактом, а через рік його розривали.
— Такі хитрощі нам відомі, — запевняє Олександр Заскока.
— У цьому разі екс-контрактникові зараховується два місяці за один, і він іде дослужувати строкову ще на півроку.
Разом з тим контрактником може стати людина, яка не служила в армії взагалі.
— Умовами є гарне здоров"я і диплом навчального закладу I–IV рівня акредитації, — каже начальник управління призову і комплектування особового складу генштабу ЗСУ. — Із солдатом контракт укладають на три роки. Із сержантом — на п"ять.
Оскільки Збройні сили готуються до повного переходу на професійну основу, то контрактникам необхідно створити нормальні умови для служби. Насамперед забезпечити житлом. Отож нині солдатські казарми переобладнують під гуртожитки з кубриками на чотирьох чоловік. Згодом мають з"явитися службові квартири для сімейних.
Поки що український контрактник одержує щомісяця від 600 до 900 грн — залежно від звання, посади і вислуги років. Але обіцяють більше.

Зараз ви читаєте новину «Не хочеш служити — ставай батьком». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути