пʼятниця, 20 жовтня 2017 06:20

Нація не може бути без'язикою

Друзі та знайомі, від яких я чую, що становлення української нації відбудеться не за мовним і не за культурним принципом, дуже мудро говорять — зі свого погляду вони праві.

Вони не хочуть об'єднуватися навколо української мови та культури, і всі потуги такого плану викликають у них внутрішній спротив. У них є цікавіша — і мова, і культура. Українське для них чуже й навіть чужинське, а тому глибоко нецікаве. Від нього можна відмахнутися, з нього можна посміятися, оголосити недолугим. Воно до них не промовляє і цінністю для них не є. Вони навіть не помічають, коли роблять нам неприємно або боляче. Тому що їм не болить. Без нього вони можуть спокійно обійтись — і обходяться. Проблеми індіанців шерифа не турбують.

Зрештою, тут знову їхня правота: всі на цьому святі життя — егоїсти, і нема чого витрачати співпереживання на якихось українців з їхніми хутірськими і вузькочолими інте­ресами. Українське для них обтяжливе, зайве, необов'язкове. Тоді як існує щось більш вагоме і значуще, на що можна спертися. І воно аж ніяк не українське.

От тільки штука в тому, що вони лукавлять. Якщо становлення української нації відбудеться без української мови та культури, значить — із російською мовою та культурою. Такі реалії. Бо нація не може бути безликою і без'язикою, хоч як її не називай — громадянською, політичною чи суперкультурною.

Для дуже багатьох людей ідея "нації без мови та культури" просто означає націю з іншою мовою та культурою. Означає, але ніколи не називається. І це найбільша пастка. Вони ніколи не скажуть, що хочуть тут панування всього російського, але воно мається на увазі. Бо, за великим рахунком, Україна без українського — це Україна з російським. Адже природа не терпить порожнечі.

Український націоналізм для них неприйнятний у будь-якій формі. Натомість передбачена ними альтернатива, як би вони хитро це не маскували, — просто інший націоналізм, іншої культури та іншого народу. І цей націоналізм — російський. Хоча вони це заперечуватимуть. Бо його називають не націоналізмом, а оголошують чимось універсальним, певною перевіреною формою культурного життя, яка ­дозволяє їм триматися в колі своїх московсько-петербурзьких інтересів. І будь-які спроби змінити становище на користь українського сприймають як звуження власних інтересів, які вони ніколи не називають національними, хоч саме такими ті й є.

Для них шаблоном стало, що саме українське розколює країну. Не російські впливи, які фактично призвели до втрати територій, а саме українське є чинником, який начебто все тут зламає і знищить. Українське — щось небажане, страхітливе і потенційно небезпечне. І ця логіка мислення від друзів мені здається, м'яко кажучи, дивною та образливою.

Зараз ви читаєте новину «Нація не може бути без'язикою». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути