Єврокомісія висунула президентові України Віктору Януковичу негласну вимогу декриміналізувати статтю, по якій засуджена на сім років екс-прем'єр Юлія Тимошенко. Інакше візит глави Української держави до Брюсселя, намічений на 20 жовтня, не відбудеться. Янукович має зустрітися з президентом Єврокомісії Жозе Мануелем Баррозу та президентом Ради ЄС Германом ван Ромпеєм.
— Євросоюз вимагає від Януковича чіткої позиції щодо вироку Тимошенко, — зазначає експерт корпорації стратегічного консалтингу "Гардарика" Костянтин Матвієнко, 44 роки. — А яким чином екс-прем'єрка буде звільнена з-за ґрат — це справа української влади.
На цьому тижні ситуація для Юлії Володимирівни ніяк не зміниться. Припускаю, що декриміналізація саме її статті не відбудеться. Навряд чи парламент за кілька днів ухвалить цей закон. А якщо раптом ухвалить, то чинності він не набере, бо президент не встигне підписати.
Чи подадуть цього тижня апеляцію адвокати Тимошенко?
— Гадаю, її текст уже готовий. А коли подадуть — на цьому тижні чи на наступному — несуттєво. Найкращим варіантом для Тимошенко було б ухвалення Апеляційним судом виправдувального рішення незалежно від змін законодавства. Бо декриміналізація тільки дозволить їй вийти з-за ґрат. Звинувачення залишаться, а їх можна буде висунути за іншими статтями Кримінального кодексу.
Але жодної юридичної чи політичної можливості для виправдання Тимошенко я не бачу.
Команда Януковича не буде давати задній хід у цій справі?
— Навіть якщо вони захотіли б, зробити це неможливо. Що робити з усіма томами справи? Так само й по автомобілях швидкої допомоги та інших справах, які ще виникатимуть. А от нова справа щодо наміру викрасти 405 мільйонів доларів із державного бюджету виглядає анекдотично. Бо минули терміни давності й намір, який не реалізували, не можна розглядати як злочин.
Очевидно, за весь час політичної та господарської діяльності Юлії Тимошенко були епізоди, які можуть їй інкримінувати як злочини. І я важко уявляю, як ці звинувачення зняти з неї законним способом. Політичне рішення, тобто просто пробачення опозиціонерки, навряд чи сприйме демократична Європа.
А як же вимоги Брюсселя і Вашингтона?
— США та Євросоюз ніколи не вимагали виправдання Тимошенко. Вони хотіли дотримання її громадянських і людських прав. І справді, її права порушуються, включно з неналежними умовами ув'язнення. Але в таких умовах перебувають десятки тисяч українців. Їхніми долями Європа не переймається. Нещодавно засудили колишнього заступника міністра охорони довкілля на 9 років. Ніхто не сказав, що це — політична справа.
В Україні дійсно на обидві ноги шкутильгає правоохоронна система, процвітає вибіркове судочинство. Оце мало б хвилювати Америку та Європу. А вони зосередилися на долі харизматичного популярного і красивого лідера опозиції та політика.
Коментарі