понеділок, 26 грудня 2005 17:20

"Криворіжсталь" не буде державною


Спроба Верховної Ради заблокувати повторну приватизацію комбінату "Криворіжсталь" покупців не дуже стурбувала. Їх троє: індійська "Міттал стіл", "Індустріальна група", до якої входять французький "Арселор" та "Індустріальний союз Донбасу", і "Смарт-груп". Остання об"єднує два російські бізнес-угруповання й дніпропетровського олігарха Ігоря Коломойського. Переможця визначать у понеділок.

У залучених до тендеру компаніях ситуацію з демаршем парламенту коментують лише неофіційно.

— Дещо підвищуються ризики. Але не настільки, щоб вплинути на наміри потенційних інвесторів, — сказав "ГПУ" один зі співрозмовників. — Є закон, постанова уряду — те, про що відразу заявив президент. Тому продаж "Криворіжсталі" здійснюватиметься в правовому полі. Навіть якщо Верховна Рада ухвалить якийсь закон у майбутньому, він не матиме зворотної дії.

В іншій компанії реакція була подібною:

— Оперативно й чітко відреагували на ситуацію президент, прем"єр і Фонд держмайна, — зазначили там. — Отож турбуватися нічого. Рішення Верховної Ради було нелогічним. Хоча воно стало ще одним доказом інвестиційної нестабільності в Україні.

Ніхто не боїться й можливого вердикту Європейського суду з прав людини. Колишні власники "Криворіжсталі" заявляють, що його можливе рішення на їхню користь мусить відлякувати нинішніх претендентів.

— Для інвесторів жодної загрози в цьому немає, — сказали "ГПУ". — Якщо суд ухвалить рішення на користь скаржників, то присудить їм грошову компенсацію з боку держави. Але аж ніяк не повернення комбінату.

Отже, актуальним є не блокування приватизації "Криворіжсталі", а те, хто виграє конкурс. Експерти спокійно ставляться до можливої перемоги  "Міттал стіл" або ж "Індустріальної групи". Це потужні компанії, які в змозі сплатити потрібну суму і вкласти обумовлені інвестиції. Сумніви викликають росіяни з Коломойським.

Експерти стверджують, що "Смарт-груп" не має достатніх коштів.

Але вони можуть заявити більшу від інших суму і виграти конкурс. Потім тягти з виплатою, доводячи ситуацію до скандалу й дискредитуючи сам факт повторної приватизації "Криворіжсталі". У цьому "Смарт-груп" нібито має таємну підтримку Кремля.

Президент благодійного фонду "Співдружність" Сергій Телешун, 43 роки, сумнівається в реалістичності такого сценарію.

Сумніви  викликають росіяни з Коломойським

— Ніякої геополітики не буде, — переконаний він. — Росія може "кинути" нас в тому випадкові, якщо буде особиста домовленість із Ющенком. А я подібних варіантів не бачу. За Леоніда Даниловича такі речі проходили, бо йшли тіньові гроші. Зараз же на все дивитимуться через величезні біноклі. Як правило, у договорі виписують: якщо від покупця гроші не надходять вчасно, держава може забрати назад і акції, і попередньо внесені кошти. Ще й такі штрафні санкції застосувати, що мало не здасться.

А от директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов, 49 років, геополітичного сценарію не виключає.

Пінчук і Ахметов прагнуть зберегти серйозні економічні й політичні позиції

— Довкола українських активів завжди точилася і політична, і геополітична боротьба, — сказав він "ГПУ". — Сьогодні російські влада та бізнес часто діють синхронно й консолідовано. Їхні олігархи нерідко використовують  кремлівські геополітичні інструменти для просування своїх економічних інтересів. Отже, це може бути одним зі сценаріїв. Тим більше, що "Криворіжсталлю" цікавилися і "Северсталь", і "Евразхолдинг".

Та головні причини пристрастей довкола повторної приватизації "Криворіжсталі", на думку політолога, — в самій Україні.

— Тут їх цілий клубок, — каже Вадим Карасьов. — Є намагання Пінчука й Ахметова зберегти вагомі економічні й політичні позиції. Від продажу  "Криворіжсталі" вони можуть постраждати. Крім того, гроші з тендеру підуть на утримання стабільної фінансової ситуації, на соціальні виплати. А певні політики не хочуть, щоб уряд Єханурова демонстрував економічну стабільність, довів до кінця помірковану реприватизацію, продовжував соціальні виплати. Усе це під час передвиборної кампанії може додати балів президентові та політичній силі, яку з ним пов"язують. Ось проти чого та кого грають ті, хто намагається загальмувати процес повторної приватизації "Криворіжсталі" до кінця виборчої кампанії.

Зараз ви читаєте новину «"Криворіжсталь" не буде державною». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути