На країну насувається газовий апокаліпсис. Таке враження може скластися у будь-якого українця, якого завалюють інформацією про драматичні українсько-російські суперечки щодо ціни на газ. Справжній масовий психоз. Зловтішна антиукраїнська кампанія в Росії підхоплюється багатьма й у нашій країні.
Водночас серед вітчизняних експертів із газових питань жодної паніки не спостерігається. Незважаючи на те, що 1 січня близько, а домовленостей між Києвом і Москвою немає.
Народний депутат Олесь Гудима, 55 років, налаштований взагалі оптимістично.
— Ціни на російський газ найближчим часом не підвищаться, — категорично стверджує він. — У першому кварталі наступного року підпишуть міжурядову угоду або будуть досягнуті домовленості між президентами. Передбачатиметься поетапний план переходу не лише на світові ціни на газ, але й на транспортування газу, нафти, електроенергії. До того ми отримуватимемо газ за теперішньою ціною.
Директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський, 48 років, також вважає, що постачання російського газу 1 січня 2006 року не припиниться. Хоча платитиме Україна за нього вже за новою ціною:
Одним із наслідків може стати зростання безробіття
— Її буде підвищено. Питання в тому, наскільки і за якою схемою. Є різні варіанти.
Подають "критичні ціни", за яких виробництво в тій чи іншій галузі нібито зупиниться. Називають металургію, хімічну й цукрову промисловості.
— Навіть якщо ціна газу зросте відразу до 200 доларів за тисячу кубів, металургія або хімічна промисловість не ляжуть, — каже економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Ільдар Газізуллін, 25 років. — Основні підприємства виживуть, знизиться хіба що рентабельність. А от неефективні підприємства збанкрутують і закриються. Але це нормально: не слід триматися за радянські заводи, бо вони давно застаріли. На початку 90-х через це пройшли Чехія, Угорщина, Словаччина та інші центральноєвропейські країни. Зате потім створили нові підприємства.
Експерт вважає, що Україна все ж доб"ється саме поступового зростання ціни на російський газ. А значить, вітчизняні підприємства матимуть певний запас часу для перебудови.
Масштаби проблем українських виробників залежатимуть від того, наскільки і як швидко зростуть ціни.
— Не варто говорити про галузі, — вважає Ігор Бураковський. — У кожній є сильні й слабкі підприємства. Одні мають запас міцності, інші — ні. Отож цей шок буде неприємним для всіх, але реагуватимуть на нього по-різному. Якщо ціну збільшать відразу й суттєво, то можливе скорочення обсягів виробництва окремих товарів. З іншого боку, якщо на світовому ринку зросте на них попит, то це компенсуватиме підвищення вартості газу.
Олесь Гудима взагалі не думає, що варто говорити про якусь критичну для України ціну:
— Та немає такої! Слухайте, що каже новий власник "Криворіжсталі": навіть якщо його заводи у Німеччині платитимуть 350 доларів за тисячу кубів газу, то все одно отримуватимуть прибутки.
Скорочуватимемо споживання газу з 75 млрд кубів на рік до 55 млрд
Експерти більше стурбовані можливим зростанням безробіття.
— Якщо такі структурні зміни в економіці відбуваються швидко, це неминуче призводить до масового вивільнення робочої сили, — каже Ільдар Газізуллін. — Зазвичай більшість влаштовується на нові підприємства. Але не відразу, а через деякий час. Проте ми маємо через це пройти.
На відміну від промисловості, ціна на газ для населення не зросте до непідйомного рівня. Сьогодні газ занадто дешевий. Національна комісія з регулювання енергетики планує збільшити нинішню ціну на 20–25%. Станеться це, мабуть, у другому кварталі наступного року. Загалом, ціни на газ для внутрішніх споживачів зростатимуть незалежно від дій Росії.
У всій цій драматичній історії фахівці бачать величезний позитив: Україна візьметься нарешті за енергозбереження – і в промисловості, і в побуті. Дешеві енергоресурси розбещували як керівників підприємств, так і населення.
— У 80-х роках минулого століття у світі різко підвищилися ціни на нафту, — каже Ігор Бураковський. — Поки цього не сталося, навіть у розвинених країнах ніхто особливо не переймався енергозбереженням. Так само і в нас. Ціни на нафту й газ продовжуватимуть зростати. Якщо наша економіка хоче бути конкурентоспроможною, цей фактор треба враховувати.
— Завдяки нинішній російській агресії Україна ухвалить нарешті енергетичну стратегію, де економія енергоресурсів буде головним, — каже Олесь Гудима. — Скорочуватимемо споживання газу з 75 млрд кубів на рік до 55млрд. Немає біди, щоб на краще не вийшло.
Україна перебуває на порозі складного й неоднозначного періоду. Важливо, щоб суть і вагу його розуміли не лише експерти. Найімовірніше, державі знадобиться суспільна підтримка й солідарність. І вона повинна бути вже зараз, коли енергетичний шантаж з боку Росії замінив торішнє втручання в наші вибори.
Бойко вважає, що 120 доларів було б нормально
Почесний голова правління Маріупольського металургійного комбінату ім. Ілліча Володимир Бойко в інтерв"ю інтернет-виданню "Обком"заявив, що економічно обґрунтованою ціною російського газу для України є $120–130 за тисячу кубометрів. На запитання, чи потягне вітчизняний металургійний комплекс ці ціни, Бойко відповів:— Десь 100–120 потягне. Я на місці президента Ющенка зараз зібрав би найрозумніших людей, які усвідомлюють, що насправді діється. Щоб відпрацювали чітко, що держава Україна хоче мати, як захиститися.
Коментарі