Усі виборчі дільниці на парламентських виборах 28 жовтня будуть обладнані відеокамерами, заявив прем'єр-міністр Микола Азаров. За їх допомогою будь-хто може спостерігати через інтернет за ходом голосування. Дільниць створять 34 тис. На камери мають витратити з держбюджету 993,6 млн грн.
— Таку систему відеоспостереження в березні цього року використали під час президентських виборів у Росії, — говорить директор московського Міжнародного інституту гуманітарно-політичних досліджень В'ячеслав Ігрунов, 63 роки. — Не можна сказати, що це дало значний ефект. Бо головні махінації відбуваються не під веб-камерами, а під час перевезення бюлетенів із дільничних комісій до окружних та при подачі даних у Центрвиборчком. Наявність відеоспостереження має більше психологічний вплив на недосвідчених членів виборчих комісій — застерагає їх від участі у фальсифікаціях. Але досвідчені на це не звертали уваги, бо давно відпрацювали методи підтасовування результатів голосування. Тож навряд чи є сенс витрачати такі кошти.
Цілком уберегтися від фальсифікацій на виборах до снаги тільки суспільству. Потрібна висока політична культура населення. Коли громада буде зацікавлена в чесних виборах, вона зможе запобігти серйозних порушень. Дрібні будуть завжди. Коли під час президентських виборів у США 2000-го робили ручний перерахунок голосів, то їхня кількість за Джорджа Буша зменшилася, а за Альберта Гора — збільшилася. Це свідчить, що фальшування бувають і в найрозвиненіших демократіях. А в пострадянських країнах вони стали нормою.
Коментарі