Міністерство закордонних справ України вислало угорського консула Матяша Сіладі. 4 жовтня його оголосили персоною нон-ґрата. Протягом 72 год. він був змушений виїхати з країни.
Раніше в інтернеті оприлюднили відео з консульства Угорщини в Береговому. На ньому видно, що жителям Закарпаття видають угорські паспорти і просять не розголошувати це. Після інциденту Київ запропонував Будапешту добровільно відкликати Матяша Сіладі, але той відхилив цю пропозицію.
Угорському послу вручили ноту з інформацією про видворення його підлеглого. Діяльність останнього назвали "несумісною із статусом консульської посадової особи".
— Розраховуємо, що угорська сторона надалі утримуватиметься від будь-яких недружніх кроків щодо України, а її посадові особи — від порушень українського законодавства, — заявили в МЗС.
Будапешт відповів "взаємністю". Того ж дня українському консулу Аркадієві Гупало повідомили, що він має поїхати з Угорщини протягом трьох діб.
— Важко згадати хоча б один випадок, коли в незалежній Україні висилали консула чи посла, — говорить колишній міністр закордонних справ Володимир Огризко, 62 роки.
— Пішли на такий крок, бо тему агресивної угорської політики почали активно обговорювати в суспільстві. Їхній консул грубо порушив міжнародне законодавство — конвенцію консульських відносин.
Симетричне рішення Угорщини нагадує тактику Росії. Кремль активно практикує дзеркальні відповіді в міжнародних відносинах. Європейська цивілізована країна може визнати свою помилку, перепросити за неї й зробити все для виправлення ситуації. Будапешт не планує так поводитися.
З нинішньою угорською владою складно вибудувати нормальні стосунки. Прем'єр-міністр Віктор Орбан надто товаришує з Путіним. Але можемо тиснути на Будапешт через Північноатлантичний альянс і Євросоюз. У ЄС незадоволені угорською політикою. Наші претензії нікого не здивують.
— Угорці вважають наш крок безпідставним. У відповідь вислали нашого консула. На міжнародній арені можемо заявляти, що це — неправомірні дії. Наш представник нічого не порушував. А ми своє рішення здатні аргументувати, — каже дипломат 47-річний Богдан Яременко. — Подальший розвиток відносин із Будапештом залежить від нашого МЗС.
Якщо українці захочуть отримати друге громадянство, знайдуть можливість це зробити. Ми повинні поширювати свій вплив на Закарпаття і показувати людям, що вони мають гідне майбутнє у складі України.
Наша влада вирішила продемонструвати патріотизм. Ситуація загострюватиметься.
Коментарі