Директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин, 51 рік, каже, що головною проблемою нинішнього бюджету є його непублічність.
Як вам бюджетний процес?
— Знову проект бюджету роздають депутатам у день голосування. Це нікуди не годиться. Тому що переглянути за кілька годин два томи такого важливого документа й усвідомити, що там робиться, нереально. Чи не найголовніша проблема нинішнього бюджету — його непублічність.
Чи став проект бюджету після першого читання більш соціальним?
— Він консервує ситуацію. Фінансування таких сфер, як освіта, наука, охорона здоров"я не збільшується, а залишається на цьогорічному рівні. Консервується також і мінімальна пенсія. Зростання мінімальної зарплати наступного року значно уповільнюється.
До другого читання проект бюджету готуватиме вже виключно уряд. Документ зміниться на краще?
— Добрі ідеї є. Наприклад, знімаються раніше запропоновані обмеження для працюючих пенсіонерів. Обмежувати допомогу по народженні дитини також уже не будуть. Але боюся, що під час доопрацювання бюджету спробують щось урізати в соціальній сфері, десь звузити фінансування. Наприклад науки. У цілому соціальну складову бюджету вже не розширять. Добре, якщо не звузять.
Чи здатний цей бюджет компенсувати подорожчання комунальних послуг?
— У повному обсязі — ні. Прогнозована інфляція наступного року буде набагато більшою від запланованої, тому й дотацій з бюджету потрібно буде більше. Через подорожчання тарифів люди масово звертатимуться по субсидії. Швидше за все, почнуться масові неплатежі, які теж потрібно буде покривати із центрального та місцевих бюджетів. А уряд навряд чи виконає десятимільярдний план із приватизації на 2007 рік. Це означає, що грошей на соціальні потреби у Кабміну не вистачатиме.
Уряд говорить про бюджет розвитку. Це так?
— На розвиток усіх регіонів передбачено лише 100 мільйонів гривень. Це мізер — навіть для однієї області. І взагалі — цей проект бюджету знову повертає нас до ручного управління фінансуванням регіонів.
Опозиція стверджує, що за бюджетний дефіцит доведеться розплачуватися ледь не нашим дітям...
— Тут не треба перебільшувати. Якщо 2007-го не станеться якихось шокових для економіки подій, то Україна цілком здатна з цими боргами впоратися. Зараз частка державного боргу знаходиться в допустимих межах. І ми навіть можемо дозволити собі ще взяти кредити. Інша річ — на що ми їх беремо? Для проїдання чи для державних інвестицій у розвиток?
Чи накладе президент вето на урядовий проект бюджету?
— Експерти припускають, що президент, зрештою, підпише бюджет в обмін на згоду уряду щодо вступу України до СОТ. Це не виключено. Але деякі урядові кроки, як-от наміри щодо відновлення вільних економічних зон, ставлять під сумнів здатність Кабміну забезпечити реалізацію цих домовленостей. Звісно, якщо такі між Віктором Ющенком і Віктором Януковичем справді є.
Коментарі