Верховна Рада двома законами списала борги десяткам обленерго і облгазів перед держбюджетом на суму понад 24 млрд грн.
— Великий капітал, який керує країною, опинився в боргах, — пояснює економічний експерт Борис Кушнірук, 44 роки. — Щоби не повертати їх, олігархи через підконтрольний парламент вирішили свою проблему.
Чому виникли ці борги?
— Через монополізацію ринку, відсутність державної тарифної політики, неекономічні умови господарювання. Наприклад, "Київенерго" виробляє, транспортує і продає електроенергію і тепло. У столиці це підприємство — монополіст. За відсутності конкуренції його ніщо не стимулює підвищувати ефективність виробництва, роботу зі споживачами, знижувати втрати енергії, оптимізувати витрати тощо.
Чи виграла держава від списання?
— Вона лише показала, чиї інтереси захищає. Списання боргів мало б сенс, якби реформували газовий та електроенергетичний сектори відповідно до вимог Євросоюзу. Тобто розділили компанії на — виробників, транспортувальників і надавачів послуг. Тоді правильно було б списати борги однієї компанії перед іншою. Зараз просто пробачили приватним структурам. Це щедрий подарунок.
Чи поліпшить це списання фінансове становище компаній?
— Принципово не поліпшить, бо вони працюють непрозоро й неефективно. Тепер їхні власники ще більше переконаються, що борги платять лише боягузи. Відтак можна плодити нові борги за рахунок держави, тобто кожного з нас. І далі волати про підвищення тарифів, щоб приховати власну безгосподарність.
Компанії кажуть, борги утворилися через неплатежі споживачів. Чому було не списали борги з населення?
— Я б теж хотів це зрозуміти. Це нелогічно і несправедливо щодо людей. Якщо комусь прощають, а мені — ні, то я теж не платитиму. Може, і з мене колись спишуть. Це спровокує ще більшу кризу неплатежів.
Борги — це гроші, яких немає. Від їх списання фінансова ситуація в державі не погіршиться. Але порушений принцип соціальної справедливості: олігархам борги прощають, а кожного з нас можуть виселити за несплачене світло чи газ.
Можливо, борги списали, щоб підготувати компанії до приватизації?
— Окрім "Нафтогазу", у переліку практично немає державних компаній. Але "Нафтогаз" малопривабливий для інвесторів. Найцінніше, що в нього є — це газотранспортна система, яку не продаватимуть.
Більшість облгазів контролює бізнесмен Дмитро Фірташ. Енергетичні компанії належать Григорію Суркісу, Рінату Ахметову, Костянтину Григоришину, Ігорю Коломойському. "
Коментарі
1