Керівник наукових програм Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Сергій Згурець, 38 років, не поділяє оптимізму міністра оборони Анатолія Гриценка щодо вступу в НАТО і вважає, що шанс швидко приєднатися до альянсу Україна втратила.
Міністр оборони Анатолій Гриценко заявив, що Україна все ж має шанси вступити в НАТО до 2010 року. Це реально?
— Після брюссельської заяви прем"єр-міністра Віктора Януковича про те, що Україна не поспішатиме в НАТО, час вступу її до альянсу залишається неясним. Раніше були сподівання, що у листопаді на Ризькому саміті альянсу Україна приєднається до Плану дій з набуття членства. А тепер незрозуміло: чи будемо ми взагалі представлені в Ризі. А якщо й так — то з чим звідти повернемося?
Якби ми приєдналися до Плану дій з набуття членства, то цілком реальним був би вступ до НАТО в 2008 році. План визначає дії України у всіх сферах: економічній, соціальній, військовій. Передбачає конкретні заходи і терміни їх виконання. А тепер ми втратили часовий орієнтир.
Верховна Рада може законодавчо заблокувати шлях до НАТО?
— Зараз Віктор Янукович наголошує на тому, що населення не підтримує вступу до НАТО. Водночас напрям зовнішньої політики визначає Верховна Рада. Вона справді може заблокувати шлях до НАТО, змінивши концепцію національної безпеки та основи зовнішньої політики. Але ж у президента є право вето. Правда, у Януковича з"явиться тоді можливість говорити, що президент просуває антинародну ідею. Мовляв, народ проти вступу до НАТО, а парламент представляє інтереси народу.
Реклама НАТО може дати і зворотний ефект
Може, народові слід пояснити, що таке НАТО і що означає вступ до нього?
— Наші державні структури бездарно проводять всі інформаційні кампанії. Тому реклама НАТО може дати і зворотний ефект. А необхідно ж просто роз"яснити вигоду шляху до НАТО для країни та окремої людини. Наголошувати слід на співвідношенні рівня життя й заробітку на душу населення. У країнах НАТО цей показник на порядок вищий, ніж, скажімо, у державах азійського світу. Отже, й українці зможуть заробляти більше. До того ж, якщо Україна вступить у НАТО, нашим чиновникам буде складніше красти. Вони потраплять в іншу систему, де чиновник — службовець, а не ідол.
Чи може Україна вступити в НАТО і залишатися водночас позаблоковою?
— Якщо ми не вступаємо в альянс, то повинні виробити чітку стратегію виживання між двома полюсами — Росією і НАТО. Власне, нейтральна позаблоковість у принципі відповідає українській ментальності — "моя хата скраю". Але, з іншого боку, коли хата починає горіти, то той хутір нікому не цікавий. Тому варто заручатися підтримкою сильного партнера. Це справді питання безпеки держави. Хоча людей де-небудь у селі воно й не хвилює. Але ж водночас альянс нам потрібен для того, щоб ми змогли навчитися жити краще.
Якби не було заяви Януковича і Україна мала б шанси швидко вступити до НАТО — чи готова вона до цього?
— Готовність НАТО прийняти Україну була досить великою до хаосу з коаліцією. Броунівський рух змішав "блакитних" і "помаранчевих" та привів до повного розчинення ідеологічних установок партій. Це натівців насторожило. Тепер вони будуть зацікавлені не в ідеологічному вирішенні питання вступу України, а у формальному — документальному. Тобто, тепер для вступу ми повинні відповідати всім вимогам НАТО. А це довгий процес.
Коментарі