2 квiтня Донецький окружний адміністративний суд визнав незаконним та скасував указ Віктора Ющенка про посмертне присвоєння Степанові Бандері звання Героя України. Головувала суддя Каріне Абдукадирова. Позов подав донецький адвокат Володимир Оленцевич.
— Рішення суду набере законної сили 12 квiтня, — каже. — Оскаржити його може президент Віктор Янукович. Думаю, він цього не робитиме. А Віктор Ющенко не має права подавати апеляцію.
Торік адвокат звертався до того ж суду Донецька з позовом про позбавлення звання Героя Романа Шухевича. Дістав відмову.
— Мені відмовляли 22 рази! Та я не втрачаю надії, що й Шухевич перестане бути героєм. Вони обидва не були громадянами України, а звання Героя присвоюють лише за такої умови. Шухевича застрелили 1950 року, Бандера загинув 1959-го — тобто до здобуття нашою державою незалежності. Обох потрібно було спочатку ввести в громадянство.
Справа безпосередньо стосується онука Степана Бандери. Він отримав нагороду 22 січня цього року. Суддівська трiйка пiд головуванням Абдукадирової вирішила притягнути його як третю особу.
Мені відмовляли 22 рази! Та я не втрачаю надії, що й Шухевич перестане бути героєм
— Канадському журналістові Степану Бандері-молодшому передали повістку, — каже Оленцевич. — Але в Донецьк прийшла телеграма з міста Калгарi, що він не може зараз прибути в Україну. Онук попросив суд відкласти засідання у справі дiда на три місяці. Але за законом, для розгляду відведено два місяці. Тому в проханні Степанові Бандері-молодшому відмовлено.
— Орден зараз за кордоном, онук Степана Бандери повіз його показати родичам, — розповідає Степан Лесів, завідувач Історико-меморіального музею Степана Бандери в селі Старий Угринів Калуського району на Івано-Франківщині. — В Україну Степан Андрійович повернеться влітку і передасть нагороду в наш музей. Не думаю, що орден у нас відберуть. Ми вже й місце для нього підготували. На людські очі виставимо копію, а оригінал сховаємо у фонди.
30 березня депутати міськради Харцизька Донецької області звернулися до президента Віктора Януковича з проханням скасувати "нацистські укази Ющенка з приводу надання звання Героя України фашистським посіпакам Шухевичу і Бандері". Схожі заяви ухвалили обласні ради Луганська та Харкова.
59-річний Валерій Андрієвський, доцент Київського інституту права, упевнений, що рішення Донецького окружного адмінсуду буде оскаржено, а Апеляційний суд його скасує.
— Суд навіть не мав права приймати таку справу до розгляду, бо указ президента не є нормативно-правовим актом. Це публічно-правовий акт, а тому оскаржувати його має право ціла організація, а не одна приватна особа. До того ж заявник основував свою заяву до суду на тому, що Степан Бандера не був громадянином України. Але в законі про державні нагороди сказано, що їх можна присвоювати і громадянам України, й іноземцям. Це ще одна підстава скасувати рішення адмінсуду.
Подавати апеляцію може сам Віктор Ющенко, або його представник
— Усі індивідуально-правові акти органу публічної влади, як-от призначення чи звільнення з роботи чи указ про нагородження, лежать у компетенції адміністративного судочинства й оскаржуються через адміністративні позови. Суд не мав права відмовити в розгляді такого позову, — коментує постанову Донецького окружного адміністративного суду доктор юридичних наук, професор Анатолій Селіванов, 65 років. — Але якщо була допущена помилка, незадоволена сторона має право оскаржити рішення в Апеляційному суді. Подавати апеляцію може і сам колишній президент Віктор Ющенко, або його представник. Але — не чинний президент, бо не він підписував указ і по суті не є суб"єктом цих правових відносин. Якщо ж апеляції не буде подано до 12 квітня, тоді рішення набуде законної сили, а суб"єкт, який подавав позов, може звернутися до суду першої інстанції, щоби той роз"яснив, в який спосіб має виконуватися прийняте ним рішення. Тому можна чекати нового судового процесу.
Микита ЛОГІНОВ, Дмитро ГАМАШ
Коментарі
7