Лікар Вінницької лікарні N2 Світлана Побережець, 38 років, хоче через суд скасувати графу в листку тимчасової непрацездатності, у якому зазначають діагноз і код хвороби. Поданий нею у Печерський суд Києва позов стосується п"яти державних органів: Мінохоронздоров"я, Мін"юсту, Мінпраці та двох страхових фондів.
— Цей позов стосується багатьох людей, які всупереч Конституції та законодавству змушені подавати інформацію про своє здоров"я за місцем роботи, — каже адвокат лікаря В"ячеслав Якубенко, 31 рік. — Це суперечить праву громадян на недоторканність особистого життя.
Наведемо красномовний випадок. 38-річна луганчанка Ніна Д. працювала на керівній посаді великої фірми. З її лікарняного листка колеги довідалися, що жінка хвора на СНІД. Почалося цькування. Жінка мусила залишити роботу й переїхати в інший регіон.
Торік в Україні видано півмільйона лікарняних
Від цього рядка в лікарняному страждають не тільки ВІЛ-інфіковані, а й хворі на цукровий діабет, сердечники, люди з психічними захворюваннями. Роботодавці не хочуть мати з такими справу. Адже вони мусять оплачувати лікарняні й миритися з частою відсутністю працівників на робочому місці.
Торік в Україні видано півмільйона листків тимчасової непрацездатності.
— Якщо лікар вважає, що розголошення діагнозу зашкодить пацієнтові, він може змінити його в лікарняному. Але узгодивши це зі своїм керівництвом, — каже координатор Вінницької правозахисної групи Дмитро Гройсман, 33 роки. — Та код усе одно має поставити правильний. А міжнародна класифікація хвороб є в бібліотеці і в Інтернеті. Отож при бажанні цю інформацію розсекретити не важко.
Водночас Цивільний кодекс забороняє подавати відомості про стан здоров"я людини за місцем роботи або навчання. Згідно з Законом про інформацію дані про діагноз — конфіденційні. Володіти ними можуть лише громадянин і медичний заклад.
Коментарі