29 квітня чорнобильці збираються вийти на Хрещатик на демонстрацію. Вони незадоволені ставленням уряду.
— Ми вимагатимемо, щоб справді запрацювали медичні чорнобильські програми, щоб були переглянуті розміри компенсації потерпілим від Чорнобильської катастрофи, — каже президент всеукраїнської громадської організації "Союз Чорнобиль України" Юрій Андрєєв, 55 років.
Зараз існує кілька видів компенсацій. Зокрема — оздоровча щорічна, за чисті продукти, за проживання на забрудненій території. Вони мізерні. Розмір останньої для мешканців другої зони становить 4 грн. Ще 1996 року Кабмін прийняв постанову, згідно з якою всі нарахування проводилися виходячи з суми 19 грн 90 копійок. Це своєрідна мінімальна розрахункова одиниця. Постанова діє донині. Чорнобильці вимагають робити розрахунки компенсацій, узявши за основу розмір прожиткового мінімуму.
— Також протестуватимемо проти вето президента на внесення поправок до Закону про статус і соціальний захист громадян, що постраждали від Чорнобильської катастрофи, — каже Юрій Андрєєв.
Цей закон мав набути чинності 2007 року. Він істотно поліпшив би соціальний захист чорнобильців. Зокрема пропонувалося надати 50-відсоткові пільги при сплаті комунальних платежів сім"ям із дітьми. А додаткові чорнобильські пенсії обчислювати на підставі прожиткового мінімуму. Зараз їхній розмір — від 7 до 20 грн.
Проти поправок до чорнобильського закону виступає міністр фінансів Віктор Пинзеник. Мовляв, фінансування їх обійдеться держбюджету в 28 млрд грн на рік. Юрій Андрєєв каже, що сьогодні на захист чорнобильців держава витрачає всього 2,5% видаткової частини бюджету. А десять років тому витрачала 12%. Тоді чорнобильський закон фінансувався на 55%, зараз — на 8%.
Коментарі