
Житло в Києві дорожче, ніж у Берліні. Пиво у Варшаві коштує приблизно стільки ж, скільки в Донецьку. Можна дешевше одягнутися в Парижі, ніж у Харкові. Виходить, що ціни в нас уже європейські, а зарплати все ще українські.
Здавалося б, газ, транспорт і сировина в Україні відносно дешеві, зарплати невеликі — то й витрати на виробництво мають бути меншими, а ціни на товари — нижчими. Але ні. Класичні економічні закони вже не діють. Глобалізація зрівнює ціни незалежно від зарплат та інших виробничих витрат.
— Ціни в нас європейські тому, що близько 60 відсотків усіх товарів та послуг або імпортуються в Україну, або йдуть на експорт, — каже екс-міністр економіки Сергій Терьохін, 42 роки. — Імпортовані товари дорогі, бо "заморські". А експортні ніхто не продаватиме в Україні дешевше, ніж за кордон.
Населення витрачає на покупки в 2,5 разу більше грошей, ніж отримує
Сергій Терьохін вважає, що реальні українські зарплати набагато вищі за офіційні. Адже підраховано, що загалом населення витрачає на покупки в 2,5 разу більше грошей, ніж отримує.
Та все одно наші зарплати помітно відстають від європейських.
— А ціни, — вважає народний депутат Володимир Черняк, 64 роки, — орієнтовані на багатих. За роки незалежності було проведено багато реформ, а от до реформування зарплат справа так і не дійшла. Побоюючись інфляції, влада штучно стримувала зростання оплати праці, пенсій та стипендій. І економіка звикла до величезного розриву між цінами та зарплатами.
На думку Володимира Черняка, за кілька років цю тенденцію можна змінити. Але за умови правильного підходу з боку держави.
За комунальні послуги ми платимо менше, ніж європейці
Схожі думки висловлює й директор Інституту реформ 28-річний Маркіян Дацишин:
— Ціни в Україні залежать від цін, які є в сусідніх державах. А зарплати не дуже гнучкі. Зазвичай вони не встигають за зростанням цін.
Утім, експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Євгенія Ахтирко, 28 років, звертає увагу на інше:
— За комунальні послуги ми платимо менше, ніж європейці. Хліб, крупи та інші продукти в нас набагато дешевші. А високі ціни на інші товари — через великі витрати газу та електроенергії, які в Україні використовують дуже неекономно.
Коментарі