1 жовтня російський Газпром зупинив транзит газу в Угорщину через Україну. Зробив це всупереч контракту на рік — з 1 жовтня 2021-го до 30 вересня наступного року. Росіяни почали постачати газ в Угорщину через "Балканський потік" і трубопроводи Південно-Східної Європи. "Балканський потік" — це продовження "Турецького потоку". Тож газ в Угорщину постачатимуть через Болгарію та Сербію. Це начебто гарантує надійний транзит, кажуть у Газпромі.
— Угорщина протягом десятиліть отримувала газ через територію України. Ми жодного разу не порушували зобов'язань, — розповідає гендиректор "Оператора Газотранспортної системи України" 44-річний Сергій Макогон. — До того ж український маршрут економічно вигідний, бо є найкоротшим шляхом постачання газу в Угорщину. Це ставить під питання конкурентність і прозорість газових ринків Євросоюзу. Використання впливу Газпрому в політичних цілях треба зупинити. Тим більше на фоні шокуючого зростання цін на газ.
— Угорщина має особливі відносини з Росією. Завдала удару по наших відносинах. Ми відповімо. Не повинно бути ніякого жалю, — говорить міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, 40 років. — Засідання спільної міжурядової комісії з питань економічного співробітництва наприкінці вересня скасували. Ми знали, що туди летить російська делегація і що цю угоду підпишуть. Робитимемо й інші кроки для захисту національних інтересів.
Київ не має права втручатися в енергетичну політику Будапешта, каже голова адміністрації угорського прем'єра Гергей Гуйяш. Попередив, що його країна продовжуватиме блокувати вступ України до Північноатлантичного альянсу.
— Нафтогаз підготує звернення в суд. Але не одразу. Будуть консультації сторін. Питання не тільки в Газпромі. Без сприяння угорської сторони росіяни нічого не домоглися б, — говорить експерт з енергетичних питань 58-річний Михайло ГОНЧАР.
— Робити з Будапешта невинну жертву російських підступів не варто. Режим їхнього прем'єра Орбана залежний від поставок російської нафти й газу. Будучи країною — членом ЄС і НАТО, Угорщина максимально йде назустріч всім забаганкам Кремля. Вона не є країною, яка визначає, кому бути в Альянсі. Поки що ігнорував би подібні речі.
Будапешт порушив багатосторонні договори. Зокрема Угоду про асоціацію між Україною та ЄС. Остерігається штрафів з боку Брюсселя. Режим Орбана давно на гачку в керівництва Євросоюзу. Йому загрожує припинення фінансування низки позицій. Цей прецедент може стати доброю нагодою для Брюсселя поквитатися з Будапештом.
4,5 мільярда "кубів" транзиту не обернуться для нас економічною катастрофою. Газпром відповідно до принципу "транспортуй чи плати" відшкодує збитки.
У критичний момент Будапешт допомагає Москві знищити український транзит. Газпром "осушує" європейський газовий ринок, починаючи з травня цього року. Якраз шляхом зменшення постачання через Україну. Уже — до технічно критичного рівня.
Якби йому вдалося 1 жовтня запустити першу гілку "Північного потоку-2" (газопровід з РФ до Німеччини в обхід України. — ГПУ) і, через "Турецький потік" відправити частину газу в Угорщину, то через наш ГТС ішов би мізерний об'єм. Технічно не забезпечував би функціональність газотранспортної системи. Газпром мав би підстави звинуватити Україну в порушенні договору 2019 року й достроково його розірвати. Задумом було заблокувати Україні транзит і оголосити її винною. Країна — член ЄС і НАТО грає і проти союзників.
Що може зробити Україна?
— Адекватно відповідаємо на корпоративному рівні. Виграли Стокгольмський арбітраж (Газпром сплатив Нафтогазу $2,9 млрд боргу за недопоставлений газ для транзиту. — ГПУ). Зараз теж треба використовувати правові механізми.
Україна попереджала, що домінування Газпрому дорого коштуватиме Євросоюзу. Треба докласти спільних зусиль. 12 жовтня у Києві буде саміт "Україна — ЄС". Треба змусити Газпром грати за європейським енергетичним законодавством. Ми — частина європейського енергетичного простору. Адже традиційний маршрут через Україну і Словаччину дискримінували, порушивши головний принцип. Європейська комісія ще тільки осмислює, що відбувається на енергетичних ринках. Механізми примусу Росії до припинення газової агресії є. Головне — політична воля Брюсселя.
Коментарі