пʼятниця, 28 вересня 2012 07:30

"Балога уникає причетності до соціальної катастрофи"

Автор: фото: Сніжана РУСИН
  Федір Шандор: ”На Західній Україні посилюється тенденція децентралізації влади”
Федір Шандор: ”На Західній Україні посилюється тенденція децентралізації влади”

На Закарпатті партія влади може перемогти тільки в одному окрузі, вважає директор Карпатського центру полінгових досліджень, кандидат соціологічних наук Федір Шандор, 37 років.

— Це Виноградівський округ, №73. Він об'єднує велику частину угорськомовних населених пунктів. Оскільки лідер угорської громади Іштван Гайдош іде під номером 74 у списку Партії регіонів, ця політична сила має там шанси перемогти.

За останній рік в області вдвічі побільшало симпатиків опозиції. Це пов'язано передусім із незадоволенням соціальною політикою уряду та відтоком коштів із регіону в центр. Закарпатський істеблішмент не бажає годувати східні регіони країни. А в мажоритарних округах виграють представники команди Віктора Балоги — керівника Міністерства надзвичайних ситуацій.

Які методи здобуття прихильності виборців застосовують кандидати?

— Від елементарного "гречкосійства", тобто різних подарунків, до спілкування через мережу "Фейсбук". Найактивнішим в інтернеті є Віктор Балога, при цьому він не вдається до відкритої агітації. Двоє "регіоналів", які з'явилися у "Фейсбуці", — Іван Бушко та Степан Деркач — протрималися там до перших коментарів.

Основні зусилля кандидатів зосереджені на особистих зустрічах із виборцями й на війнах у засобах масової інформації.

У яких округах протистояння найгостріше?

— В Ужгородському 68-му, який об'єднує обласний центр, місто Чоп та район. Там і від опозиції, й від партії влади йдуть по двоє кандидатів. Вони поки що не домовилися всередині своїх команд. Влада робить ставку на колишнього мера Ужгорода — Сергія Ратушняка і Василя Ковача, гендиректора "Закарпаттяобленерго". Їхні конкуренти — самовисуванець опозиціонер Павло Чучка та "єдиноцентрист" Володимир Смоланка.

Крім людей Балоги, які ще клани рухають своїх представників?

— Точніше назвати їх уже не кланами, а групами, в яких на час виборів збіглися інтереси. Таких дві. Перша — це Об'єднана опозиція плюс група Балоги. Друга — партія влади. Не Партія регіонів, а регіональна влада. Ці групи перебувають у політичному протистоянні й перманентних війнах. Після виборів вони розбіжаться.

На що розраховують провладні кандидати?

— Вони готові до поразки і готують план відходу. Чому так? Бо покладалися на підтримку з Києва. А коли президент чітко дав зрозуміти, що не варто сподіватися на центр, бо влади є достатньо на місцях, то було запізно. Час був згаяний, оскільки Партія регіонів не сприяла розвитку Закарпаття у жодній галузі.

Чому Балога робить заяви про звільнення з посади міністра?

— Він хоче уникнути причетності до соціальної та економічної катастроф, які стануться після виборів. Під соціальною маю на увазі неготовність до зими, жорсткого культурно-політичного протистояння з Росією. До того ж на Західній Україні посилюється тенденція децентралізації влади. Київ уже не є українською столицею. Зараз він — номінальний командний пункт, звідки надходять накази, що їх не виконують регіональні царки. Це посилює сепаратизм у головах людей. Зокрема, важко спрогнозувати політичні наслідки проголошення регіональних мов. Додаються необачні заяви лідерів "регіоналів" щодо історичних постатей, значущості тих чи тих областей. Віктор Балога розуміє, що зараз брати участь у руйнації держави — це назавжди залишити пляму на власній політичній біографії. Але керівництво держави боїться його відпускати, бо розуміє: якщо Балога піде у вільне плавання, то стане ще сильнішим і непередбачуванішим.

Які несподіванки можливі?

— Несподіванка номер один: Балога домовиться з "регіоналами" про розподіл округів. Це означатиме політичну смерть його групи. Друге: якщо кандидатівлідерів зніматимуть із виборів у судовому порядку. І третє: соціальний вибух. Тобто друга помаранчева революція.

Зараз ви читаєте новину «"Балога уникає причетності до соціальної катастрофи"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути