неділя, 13 серпня 2006 17:14

Янукович хоче втримати ціни на бензин

 

Ще недавно експерти в один голос запевняли, що ціна на бензин не дотягне до 5 грн за літр 95-го. Але от у Донецькій області водії змушені вже викладати по 5,20.

Власники автозаправок у Донецьку виправдовуються: мовляв,  зросли оптові ціни на нафтопродукти. Нафтопереробні заводи у відповідь посилаються на світове зростання цін на сировину. На початок серпня Мінекономіки прогнозувало ріст цін на рівні 3–4%. Однак схоже на те, що такі прогнози були надто оптимістичними.

— Не можна виключати певних спекуляцій, — пояснює директор економічних програм Центру імені Разумкова Василь Юрчишин, 51 рік. — Вони вже традиційно виникають в Україні наприкінці літа.

Проте, на думку економіста, існують також об"єктивні причини подорожчання пального. За даними Держкомцін, середня вартість 95-го бензину в Україні від початку року зросла на 17%, а світова ціна на нафту — аж на 35%.

— Подорожчання триватиме до жовтня, — прогнозує експерт. —  Саме тоді має вирішитися щось із війною в Лівані. Впливають на ціну бензину й очікування сезону нищівних тайфунів у США.

Схожим чином шукала "оптимальний шлях" Юлія Тимошенко

Василь Юрчишин прогнозує, що до кінця місяця середня вартість бензину зростатиме до 4,7–4,8 грн за літр. Можуть відбутися й пікові стрибки цін у деяких областях — як-от у Донецькій. Торгівці пальним відчувають, що в Україні насувається загальне зростання споживчих цін, тому намагаються або притримати продаж певних марок бензину, або збільшувати свої запаси на осінь. Хоча в цілому стрибки цін на пальне вище 5 грн є, на думку експерта, невмотивованими.

Схоже, уряд має намір впливати на ціни давно перевіреним способом. Прем"єр-міністр Віктор Янукович, 56 років, планує сьогодні провести переговори з торгівцями.

— Ми чітко уявляємо, якою має бути ціна в Україні на бензин, — каже керівник уряду. — Тому будемо шукати оптимальний шлях домовленостей.

Віктор Янукович сподівається, що за результатами переговорів буде підписаний меморандум і це стабілізує ціни. Водночас прем"єр запевнив: адміністративних методів у стосунках із постачальниками сировини та нафтопродуктів уряд не застосовуватиме.

Торік схожим чином вже шукала "оптимальний шлях" тодішній прем"єр Юлія Тимошенко. Закінчилося все сумнозвісною бензиновою кризою — пальне просто зникло. Довелося навіть втручатися президенту Вікторові Ющенку.

— Зараз в Україні діє нульове мито на ввезення нафтопродуктів, — нагадує провідний фахівець Центру соціально-економічних досліджень "CASE-Україна" Володимир Дубровський, 44 роки. — Це забезпечує насиченість та стабільність ринку.

На думку експерта, урядові вкрай потрібно й далі тримати українські кордони відкритим для імпорту бензину, щоб унеможливити змову торгівців пальним. Навіть якщо бензину завозитимуть небагато, це все одно впливатиме на обсяги пропозиції  — а відтак і на його ціну.

— Внутрішні виробники бензину сильно тиснуть на уряд — намагаються добитися запровадження ввізного мита на нафтопродукти, — стверджує Володимир Дубровський. — Якщо під час переговорів уряд піде на поступки, то торгівці отримають можливість самостійно формувати ціну на бензин і негайно цим скористаються. Тоді ціни зростуть ще більше. Прибутки трейдерів значно зростуть за рахунок рядових споживачів.

Зараз ви читаєте новину «Янукович хоче втримати ціни на бензин». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути