Україна планує підписати Угоду про асоціацію з Євросоюзом на саміті в литовському Вільнюсі 28–29 листопада. Для успішного результату Київ мав звільнити з ув'язнення колишнього прем'єра Юлію Тимошенко. Та народні депутати досі не проголосували за відповідний закон.
— Зараз видається ймовірним, що нічого не підпишуть, — каже блогер Роман Шрайк, 37 років. — Є чутки, начебто російський президент Путін запропонував знизити ціну на газ і надати кредит. Тепер усе залежить від того, чи дотримає він слова. Якщо фінансова допомога Москви буде суттєва, 2014 року це дасть змогу Януковичу готуватися до виборів: тиснути на опозицію, роздавати подачки пенсіонерам.
Як влада пояснюватиме, що зірвала асоціацію?
— Єдина людина, яка тут вирішує, — Віктор Янукович. Партія регіонів виправдає будь-яку дурницю, що її він скаже.
Чи перейде влада до політики, яку називатимуть багатовекторністю?
— Не буде багатовекторності в кучмівському розумінні. І навіть рано казати про те, що Україна розвернулася до Митного союзу. Це скоріше політика неприхованої грошовекторності. Янукович схилятиметься до тих, хто більше дасть.
Як суспільство відреагує на непідписання Угоди?
— Ніяк. Воно не може вплинути на ситуацію. Опозиція скликає мітинг (24 листопада відбудеться мітинг за євроінтеграцію. — "ГПУ"). Я хотів би бачити, як у Молдові, 100 тисяч людей на підтримку євроінтеграції. На жаль, у таке не вірю.
Чи це вплине на перебіг виборів 2015 року?
— У Януковича доволі твердолобий електорат. Тому він отримає свої 20 відсотків голосів у першому турі. Навіть якщо розстрілюватиме людей. Опозиційно налаштовані громадяни почнуть ставитися до президента гірше. У другому турі виборів симпатії становитимуть 60 проти 40 відсотків на користь опозиції. Конкурент Януковича стане президентом. Питання: хто це буде?
До яких кроків удадуться опозиціонери?
— Буде багато гарячих слів, акцій із футболками в парламенті. Насправді ж опозиція не впливає на такі процеси. Рішення ухвалюватимуть навіть не на Банковій, а в Москві та Брюсселі. Опозиціонери можуть тільки привертати до себе увагу. Що й робитимуть.
Як Москва діятиме далі?
— На певний час перестане атакувати Україну та її президента. Якщо угоду з Євросоюзом не підпишуть, Росії буде вигідно, щоб Янукович залишився після 2015 року. Якщо ж підпишуть, Кремль просуватиме свого кандидата — Медведчука, Маркова чи ще когось. Кажуть, це одна із погроз Росії.
Якщо Угоду про асоціацію не укладуть, єврочиновники намагатимуться згладити ситуацію чи говоритимуть різко?
— Різких заяв не буде. Європа відкладе всю цю історію в довгу шухляду. Ми повернемося до неї 2015 року, з новим президентом.
Коментарі