В Україні з'явилося об'єднання, сфокусоване на проблемах аграрної галузі країни. Зі своїми пропозиціями та реформами ЗАСТУП готовий іти до парламенту. Чия рука тримає "нову лопату", з'ясовують експерти.
Нещодавно уряд України прийняв рішення про обмеження пільгового оподаткування для аграрних виробників. Із наступного року аграрії, які мають у користуванні більш як 3 тис. га сільськогосподарських земель і заробляють понад 20 млн грн на рік, платитимуть податки за загальною системою.
Інша проблема, що набуває критичних масштабів, — тотальна втрата ринків збуту, а це великі збитки для бізнесу. Лише за останній рік виробники втратили мільйони через російські продовольчі ембарго та воєнний конфлікт на Сході.
Водночас на європейські ринки потрапляють поодинокі продукти з України. Ще одним ударом стало створення на базі скандальної Держсільгоспінспекції нового регулятора, який має право втручатися у всі етапи виробництва, а тому — множити нові бюрократичні та корупційні перепони.
Чому влада приймає такі невигідні для українських сільськогосподарських виробників рішення? Аналітики сходяться на тому, що в стінах парламенту немає сильного аграрного лобі, відповідно — за аграрні закони нікому заступитися. Крім того, бюджет країни порожніє через події на Донбасі та загальну політичну ситуацію у країні. Латати дірки в казні взялися за рахунок аграріїв, які протягом десятиліть показали стійке виживання в умовах фінансової ізоляції з боку держави.
— Влада шукає нові джерела надходжень до державного бюджету, — каже експерт аграрних ринків Руслан Швець, 39 років. — Та, забираючи в аграріїв пільгове оподаткування, уряд фактично "топить" галузь, яку, на мій погляд, потрібно активно розвивати. Зекономлені на аграріях гроші — це насправді ведмежа послуга нашій економіці. Як захищатимуться сільськогосподарські виробники? Швидше за все, шукатимуть підтримки в нових політичних сил.
Нині більшість політиків або займаються, або піаряться на військовій темі. Українцям постійно демонструють фотосесії часом несподіваних політиків у касках з автоматами, нібито в зоні АТО. На такому тлі аграрна галузь відсунулася на задній план, тому відстоювати пільги аграріям ніхто не буде. Тож цього літа в аграрному середовищі викристалізувалася громадське об'єднання, що називає себе ЗАСТУП — "За Соціальну Трудову Українську Перспективу". Його завдання — комплексна підтримка аграрного сектора й українського села. Члени ЗАСТУПу не відкидають, що для захисту інтересів агробізнесу підуть у політику, якщо не знайдуть підтримки в нинішньому парламенті.
Ідея такої структури, кажуть заступівці, виникла набагато раніше.
— Аграріям потрібно об'єднуватися, бо в тій ситуації, що є зараз, самі по собі ми нічого не досягнемо, — каже 55-річний Володимир Криницький, фермер із Херсонщини. — Подивіться, нам говорили про реформи, про державну підтримку. А що насправді? Усі свої проблеми вирішуємо самі, у нас ще й податкові пільги хочуть забрати з наступного року.
Серед членів ЗАСТУПу немає імен відомих політиків. "Єдина впізнавана особа — це керівник заступівців Ірина Синявська, яка до недавнього часу очолювала центр "Агроосвіта" і критикувала за бездіяльність і непрофесіоналізм міністра АПК Швайку. Всі решта члени партії — люди, не заплямовані політикою, корупційними схемами. Я вважаю, що реально можуть допомагати аграріям", — пише у своєму блозі політолог і журналіст Володимир Цибулько, 50 років.
Він припускає, що проходження ЗАСТУПу в парламент вигідно власникам великого аграрного бізнесу. На думку Цибулька, спектр потенційних інвесторів організації досить таки широкий: від співвласника "Миронівського хлібопродукту" Юрія Мельника і "яєчного магната" Олега Бахматюка до власника одного з агрохолдингів Євгена Сігала.
"На політичну арену виходять і менші аграрії: переробники та власники компаній з виробництва продуктів харчування, — додає Цибулько. — Серед них називають прізвища засновника компанії "Терра Фуд" і недавнього героя журналу "Forbes Україна" Станіслава Войтовича, а також власника "Амако" Віталія Скоцика".
Де і як копатиме новий ЗАСТУП, покаже осінь. Та українські аграрії вже зараз сподіваються на "врожайний" парламент.
Коментарі