вівторок, 20 листопада 2018 01:35

Народжуваність у світі стрімко падає: науковці б'ють на сполох

 

Дослідники виявили, що падіння народжуваності призвело до браку дітей в майже половині країн світу. Тобто в цих країнах недостатньо дітей, щоб підтримувати кількість населення.

Це відкриття дослідники назвали "величезним сюрпризом".

Така ситуація матиме серйозні наслідки для суспільств, де "бабусь і дідусів більше, ніж онуків", пише bbc.com.

Наскільки велике падіння?

Науковці вивчили тенденції в кожній країні світу з 1950 по 2017 рік.

У 1950 році жінки народжували в середньому 4,7 дітей за своє життя. До 2017 року показник народжуваності загалом знизився вдвічі - до 2,4 дітей на одну жінку. У той же час коливання народжуваності залежно від країни величезні. Зокрема, рівень народжуваності в Нігері, на заході Африки, становить 7,1. Зате на середземноморському острові Кіпр жінки мають в середньому лише одну дитину. У Великій Британії цей показник складає 1,7, як і в більшості країн Західної Європи.

Наскільки високою має бути народжуваність?

Щойно середній рівень народжуваності в країні падає нижче показника 2,1, населення починає скорочуватись. Станом на 1950 рік жодна країна не мала таких проблем.

Людство досягнуло умовного вододілу, коли в половині країн рівень народжуваності більше не дозволяє підтримувати кількість населення, розповідає професор Крістофер Мюррей, директор Інституту показників здоров'я та оцінювання в Університеті Вашингтона.

"Це дуже серйозний перехід, - каже він. - Це сюрприз навіть для таких людей, як я. Те, що в таку категорію потрапила половина країн світу, стане величезним сюрпризом для людей".

ИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українцям повідомили невтішний прогноз

Про які країни йдеться?

 
Нігерія є найбільш заселеною африканською країною, маючи на континенті чотирнадцяту за площею територію, на якій проживає 186 млн. чоловік. Річний приріст населення становить 2,2 відсотка. Фото: best-top10.ru
Економічно розвинені країни, включаючи більшість країн Європи, США, Південну Корею та Австралію, мають нижчі показники народжуваності. Це не означає, що кількість населення цих країн падає. Принаймні, поки що. Адже чисельність населення - це поєднання народжуваності, смертності та міграції.

"Скоро ми перейдемо до того моменту, коли суспільства боротимуться зі скороченням населення", - каже професор Мюррей.

Чому народжуваність падає?

Падіння народжуваності залежить від трьох ключових факторів:

1. Чим меншою є дитяча смертність, тим менше дітей народжують жінки

2. Більш вільний доступ до контрацепції

3. Більше жінок мають освіту та роботу

4. Багато в чому, зниження рівня народжуваності - це історія успіху.

Які наслідки це може мати?

Без міграції країни зіткнуться зі старінням і скороченням кількості населення.

Доктор Джордж Лісон, директор Оксфордського інституту старіння населення, вважає, що падіння народжуваності не має бути проблемою, якщо все суспільство пристосується до масових демографічних змін. Він зазначає, що демографія впливає на кожен аспект життя.

"Все, що ми плануємо, залежить не лише від чисельності населення, але і від вікової структури. Це теж змінюється, тому, по суті, ми не розуміємо масштабів того, що відбувається", - каже дослідник.

"В майбутньому буде дуже мало дітей та дуже багато людей, старших 65 років, - каже професор Мюррей".

"Я думаю, що Японія вже усвідомлює це, вони стикаються зі скороченням населення, але я не думаю, що це вдарить по багатьох країнах Заходу, тому що низьку народжуваність компенсує міграція", - пояснює дослідник. – Але на на глобальному рівні не існує міграційного розв'язання цієї проблеми.

Китай також зіткнувся з демографічною проблемою попри те, що за останні півстоліття населення країни виросло втричі. З 1950 року у Китаї кількість населення серйозно зросла - з півмільярда до 1,4 мільярда людей. Але ця країна також зіткнулася з проблемою рівня народжуваності, який в 2017 році склав всього лише 1,5. Тож нещодавно Китай відмовився від своєї знаменитої політики: одна родина - одна дитина.

Народжуваність на рівні 2,1 необхідна розвиненим країнам, оскільки не всі діти доживають до дорослого віку. Крім того, хлопчики народжуються частіше, ніж дівчата. Дослідження в Китаї показало, що на кожну сотню новонароджених дівчат народжується 117 хлопчиків, що "означає значну кількість абортів за статевою ознакою чи навіть дітовбивства дівчат". Це означає, що має народжуватись ще більше дітей, щоб чисельність населення була стабільною.

Зараз ви читаєте новину «Народжуваність у світі стрімко падає: науковці б'ють на сполох». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути