У вихованні дитини для батьків є популярним порівняння її з іншими дітьми.
Існують ситуації, коли це прийнятно, а буває й таке, що дитину рівняти до когось не варто, розповіли нейропсихологині Анна Поліщук та Світлана Філатова.
Якщо порівнювати, наприклад, розвиток дитини з її однолітками, то можна вчасно помітити проблему, якщо вона є. Батькам слід дивитися на дитину збоку, щоб розуміти, чи добре розвинена мова та моторика, чи відповідає поведінка тому, що вимагають соціальні норми від дитини цього віку.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що не треба забороняти дитині: шість правил
Але не слід порівнювати дітей ще й показово при інших дітях. Ставити в приклад сестру чи брата теж не слід. Через це можуть виникнути ревнощі, конфлікти між дітьми, занижена самооцінка. У такої дитини не буде бажання розвиватися.
Завдання батьків - навчитися вчасно помічати проблеми й визнавати їх, а не звинувачувати дитину. Треба підтримати малечу в потрібний момент, допомогти та посприяти розвитку її потенціалу. Акцентувати слід на прогресі порівняно з власними результатами дитини.
Батьки мають хвалити дитину, інакше вона почуватиметься невпевненою та зростатиме із заниженою самооцінкою. Водночас треба знати межу й не перехвалювати. Фахівці назвали фрази, які варто говорити дитині, щоб похвалити.
Коментарі