Найвища, 880-метрова, свердловина Львівської області "Верхньомасловецька" N30, що неподалік селища Східниця Дрогобицького району, дає перші кубометри нафти.
— Верхньомасловецьке родовище відкрили 2002 року, — розповідає Любомир Михалевич, 57 років, начальник геологічного відділу Нафтогазовидобувного управління "Бориславнафтогаз". — Воно унікальне, бо з такої висоти над рівнем моря дісталися покладів нафти на невеликій глибині.
1,5-кілометрову свердловину N30 пробурили наприкінці 2007-го. Із неї отримали запланований дебет нафти. Підготовлену сировину постачають трубопроводом на нафтопереробний комплекс "Галичина" в Дрогобичі.
Свердловина розташована за 6 км від Східниці. Дістатися сюди можна лише вантажівкою.
— Там суворі погодні умови, — каже Любомир Михалевич. — У грудні від налипання мокрого снігу та обмерзання дротів на кілька годин припинилося електропостачання верстатів-гойдалок, що підкачують нафту. В ній великий вміст парафіну — близько шести відсотків і мало сірки — до 0,5. Через це нашу нафту вважають найкращою для виробництва мастил.
Нафту в Бориславі видобувають із середини ХІХ ст. Перспективні нафтогазоносні горизонти пролягають на глибині понад 5 км на Дережицькій, Прираточинській, Довголуцькій, Соколовецькій, Яцьківській, Добромиль-Стрільбицькій, Скелівській, Семигинівській ділянках. Із 13 родовищ щороку отримують близько 100 тис. т нафти і 30 млн кубометрів нафтового газу — майже 4% національного видобутку.
Наприкінці минулого року новий уряд планував збільшити рентні платежі за видобуток тонни нафти із 1090 грн до 2 тис. грн із урахуванням коригуючого коефіцієнта. Однак Мінфін відмовився від таких планів.
— Це призвело би до занепаду нафтовидобувної промисловості, — зазначає начальник управління Ігор Михайлишин, 45 років. — Держава й так забирає левову частку грошей у підприємства. Нові ставки зменшили б обсяг капіталовкладень у геологорозвідку, буріння, оновлення та модернізацію основних фондів. Це вплинуло б на рівень видобутку нафти і скоротило б робочі місця.
На видобутку сировини, переробці нафтового газу зайняті майже 1,5 тис. працівників "Бориславнафтогазу".
Бурові роботи та облаштування свердловини обходиться в кілька мільйонів гривень.
— У радянський період із 10 розвідувальних свердловин лише три-чотири ставали експлуатаційними, — розповідає Михалевич. — Геологія — це ж така наука, в якій дуже велика складова прогнозу, гіпотези. Саме буріння триває від кількох місяців до року. Зате процедура землевідводу для будівництва розвідувально-пошукових свердловин затягується на роки, доки отримаємо погодження органів влади на всіх рівнях — від місцевого до обласного.
Свердловина "Ойл-сіті" горіла три тижні
Бориславське нафтогазоконденсатоозокеритове родовище — одне з найбільших, найстаріших і найвідоміших родовищ Європи. Максимальний видобуток нафти в ньому зафіксований 1909 року — майже 2 млн т. Найпродуктивнішою свердловиною Прикарпаття вважають "Ойл-Cіті". 1908 року при бурінні ударним методом із глибини 1016 м цієї свердловини фонтаном щодоби виходило 3000 т нафти і 900 тис. кубометрів газу. Від блискавки свердловина зайнялася, пожежа тривала три тижні.
— Власники називали свердловини іменами своїх коханих, — каже Любомир Михалевич, начальник геологічного відділу Нафтогазовидобувного управління "Бориславнафтогаз". — Свого часу були навіть свердловини "Пілсудський", "Сталін", "Гітлер". 1947 року запровадили нумерацію.
У надрах Львівської області ресурси нафти становлять майже 44 млн т — половину з видобутого.
Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз" є структурною одиницею товариства "Укрнафта".
Коментарі