Науковці не можуть пояснити феномен ікони XVIII ст. із храму преподобного Федора Острозького в університеті "Острозька академія" на Рівненщині. На образі Ісуса Христа після реставрації з"явилося зображення святого Стефана, який закриває уста своєму вчителю.
Острозькій академії ікону подарував 40-річний Микола Бендюк, місцевий художник-реставратор. На початку 90-х чоловік купив пошкоджене полотно у літньої жінки в Славуті Хмельницької області. Ікона належала давньому князівському роду Сангушків.
— Навесні 1918 року прийшли перші "совєти". Захопили палац і вбили старого князя Романа Сангушка. Атеїсти винесли ікону з князівської каплички і вправлялися по ній стріляти. На полотні залишилося понад 50 дірок від куль. Потім образ викинули в калюжу. Жінка підняла святиню і зберегла до наших днів, — розповідає Микола Бендюк.
Художник спершу планував полотно використати для реставрації інших ікон. Коли ж спеціальними розчинами очистив знахідку від нашарувань бруду, на вцілілих кусочках побачив незвичне зображення.
Святий Стефан правицею закривав уста Христові, — згадує художник-реставратор. — З"ясувалося, що спершу намалювали Стефана, а через років 20 ікону заґрунтували й написали Ісуса.
— Під час розстрілу більшовицькі кулі дивом не влучили в обличчя Ісуса та руку Стефана. Cвятий, затуляючи від куль уста свого вчителя, захищав слово Господнє від наруги атеїстів, — переконує 46-річний магістр релігієзнавства, протоієрей Олександр Колесов із села Тинне Рівненського району.
Микола Бендюк вважає, що обидва зображення належать різним художникам.
— Православні ніколи не викидали старих образів. Їх відновлювали, або на старому полотні малювали нове зображення, — пояснює 34-річний Володимир Борщевич, докторант Волинського університету ім. Лесі Українки. — Загадкою залишається, як наклалося зображення руки святого Стефана на пізніше по ньому намальовані уста Христа.
Не знаходять пояснення диву і працівники центру вивчення спадщини Острозької академії.
— Потрібні більш детальні дослідження. Така ікона єдина в Україні й унікальна, — говорить керівник центру Світлана Дарчик, 26 років.
Коментарі