четвер, 08 червня 2017 12:19

Оголена вершниця, що врятувала свій народ: чому британці обожнюють леді Ґодіву
8

Картина Джона Кольєра "Леді Ґодіва" (1898)
Фото: Wikipedia
Пам'ятник леді Ґодіві у центрі Ковентрі
Статуя леді Ґодіви скульптора Джона Томаса, XIX ст.
Процесія в Ковентрі 1907 року
Процесія в Ковентрі 1911 року

8 червня 1996 року англійським Ковентрі пройшла незвична процесія. Учасники були вдягнені в костюми XI ст. Серед них – мер, глашатай і представники духовенства, святий Юрій з драконом і оголена дама на білому коні в супроводі монаха. Власне, не зовсім оголена, пригадує свідок тих подій. Жінка мала на собі одяг тілесного кольору і плащ. Однак у ній можна було безпомильно вгадати леді Ґодіву – один з найулюбленіших персонажів британських легенд. Того дня хода на її честь відродилася вперше за кілька десятків років.

Легенда про благородний вчинок прекрасної леді Ґодіви існує понад 8 століть. Вона була дружиною лорда Леофріка, графа колишнього англосаксонського королівства Мерсія (сьогодні графство Вест-Мідлендс). Як свідчить переказ, улітку 1040 року леді Ґодіва на коні проїхала Ковентрі, де проживало подружжя. Була абсолютно голою. Наготу прикривала лише довгим золотавим волоссям.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У лондонському парку на конях каталися голі жінки (фото)

Піти на це наважилася заради блага свого народу. Жителів королівства обкладали нещадними податками. Люди були на межі зубожіння. Добра й великодушна дружина місцевого правителя з болем переживала це. Не раз намагалася вмовити чоловіка знизити мито. Проте спроби були марними.

Одного разу під час бенкету п'яний Леофрік пообіцяв знизити податки, якщо його дружина проїде оголеною на коні вулицями Ковентрі. Був переконаний, що ця умова є неприйнятною для жінки. Але Ґодіва погодилася. Жителі міста дуже любили та поважали її за доброту. Тож у призначений день залишилися вдома. Зачинили віконниці та двері, щоб нескромним поглядом не скривдити свою пані. Так непоміченою леді Ґодіва проїхала крізь усе місто.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як у епоху Середньовіччя в Європі та Україні наречених вибирали. Частина 2.

За легендою, тільки один городянин вирішив визирнути. Але відразу осліп. Так народився англійський фразеологізм про "Тома-підглядальника" (англ. Peeping Tom).

Граф був вражений самовідданістю дружини. Дотримав слова – знизив податки.

Переказ слабко зв'язаний з реальними подіями. У літописах про цей епізод немає ані згадки. Але 1678 року жителі Ковентрі заснували щорічне святкування на честь леді Ґодіви. Його невід'ємним елементом була хода, що відтворювала описані в легенді події.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дочку Марії Антуанетти могли підмінити через її вагітність

Свято зазвичай відбувалося в рамках місцевого ярмарку. У XIX ст. церковники намагалися скасувати процесію. Стверджували, що вона порушує суспільну мораль. Жінки, що грали прекрасну даму, прикривали наготу костюмами тілесного кольору. Проте на той час це все одно було провокативним. У другій половині XX ст. ходу замінили карнавалом. Відродили традицію лише 1996 року.

Відтоді у Ковентрі проводять щорічний фестиваль на честь леді Ґодіви з виступами музичних гуртів, акробатами, фаєр-шоу і велелюдною процесією на чолі з прекрасною вершницею або ж велетенською лялькою легендарної героїні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У середньовіччі підв'язки на панчохи носили жінки і чоловіки

Поблизу колишнього кафедрального собору Ковентрі встановлений пам'ятник – леді Ґодіва з розпущеним волоссям верхи на коні. Цей образ популярний у мистецтві. Про неї зняли три фільми у 1911, 1955 і 2008 роках. Осип Мандельштам, Саша Чорний, Йосип Бродський у своїх віршах згадували її. Про неї співали Борис Гребенщиков, Фредді Меркьюрі, Velvet Underground і Boney M. Також її ім'ям назвали астероїд і бельгійську марку шоколаду.

Зараз ви читаєте новину «Оголена вершниця, що врятувала свій народ: чому британці обожнюють леді Ґодіву». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути